banner39

Dinlemede denenmedik yol kalmamış

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, devletin dinleme yöntemleriyle ilgili ilginç bilgiler verdi

Güncel 18.04.2013, 08:46 18.04.2013, 08:50
Dinlemede denenmedik yol kalmamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Hukuk Alt Komisyonu'na bilgi veren eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, son iki yıldır devletin elindeki dinleme cihazlarının örtülü ödenekten alındığını ve envantere kaydedilmediğini savundu.

Radikal'de yer alan habere göre Arslan dinlemelerle ilgili de şu ayrıntıyı verdi: "Bizde A1-5, A2-5 denilen teknik cihazlar var. Bunlar sahte baz istasyonu görevi üstlenmekte, çevresindeki telefonları kendine bağlamakta. Böylece evinizdeki telefonların mikrofonları verici hale getirilip sanki odanıza böcek yerleştirilmiş gibi çok rahatlıkla izlenebilirsiniz. Bu cihazlar Emniyet'te de, Jandarma'da da, MİT'te de var."

Arslan, Deniz Baykal ve MHP milletvekillerine yönelik gizli kamera kayıtları için de, "İşin içinde bazı güvenlik birimleri olmasa şimdiye kadar aydınlatılırdı" dedi ve ekledi:

"Görüntüler 3G sistemi üzerinden aktarılmakta. İyi görüntü için cihaza çift sim kart takılır. Cihazların kapsama alanındaki baz istasyonları incelenerek o sure içinde hiç sesli konuşma yapmayan, sadece yüksek data gönderen sim kartları üzerinden olay aydınlatılabilir."

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?