Dirik: Sivil mahkemede yargılanmak istiyorum

Üsteğmen Çağlar Canbaz'ın ölümüne sebebiyet vermekten yargılanan ve iki yıl 11 ay hapse mahkum olan Onur Dirik, sivil mahkemede yargılanmak istedi

Dirik: Sivil mahkemede yargılanmak istiyorum

PKK 'nın 12 askeri öldürüp 8 askeri de kaçırdığı Dağlıca Motorize Taburu'nun o dönem Yarbay rütbesiyle komutanı olan Onur Dirik, Üsteğmen Çağlar Canbaz'ın ölümüne sebebiyetle ilgili olarak yeniden yargılanmak için Meclis'e başvurdu.

Döşediği mayını eliyle imha etmesi için emir verdiği iddiasıyla Canbaz'ın ölümüne sebep olmaktan Van Askeri Mahmesi'nde 2 yıl 11 ay hapse mahkûm olan Dirik, Dilekçe Komisyonu'na yaptığı başvuruda, haksızlığa uğradığını belirtti. Canbaz'ın ölümüne neden olan mayının teröristlere ait olmadığını, anti tank mayını olduğunu öne süren Dirik, soruşturma dosyasına girmesi için verdiği kritik belgelerin dosyaya konulmadığını belirtti ve askeri yargı tarafından yönlendirilmiş bir soruşturma yapıldığını savundu.

Canbaz'ın ölümünden kısa bir süre önce kendisine yazdığı mektupta, psikolojik durumunun kötü olduğundan bahsettiğini ve kendisine bir mayın bulup patlatacağını anlattığını belirten Onur Dirik, mektubun, o zamanki üstleri tarafından "Bak bu mektup senin lehine bir durum yaratır. Sen tutup böyle bir emir verecek bir adam değilsin. O yüzden bu mektubu ver bunu da koyalım dosyaya" denilerek kendisinden alındığını kaydetti. Dirik, mektubun aslının kendisinden alındığını ancak dosyaya konulmadığını da söyledi. Dirik, "Burada etkili konumdaki birilerinin yargılamaya müdahil olduğu bence çok açık. Doğrudan tanıklar değil, dolaylı tanıklar dinlendi. Amaç belli. Dağlıca olayındaki gerçek kusur sahibi olanların koordineli bir çabası da olmuş olabilir" görüşlerine yer verdi.

Dirik, dilekçesinde yargılamanın yeniden yapılmasını ve sivil bir mahkemede yargılanmak istedi. Komisyon ise Dirik'in "yeniden ve sivil bir mahkemede yargılanma" talebiyle ilgili olarak askeri yargıyla ilgili mevzuatı inceliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 09:25
banner53
YORUM EKLE

banner39