banner39

banner35

Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, BM Yüksek Komiseri Zeyd'in darbeye teşebbüs edenleri kınamak yerine 'sempati duymadığını' ifade etmekle yetinmesine tepki gösterdi.

Güncel 13.08.2016, 12:22 13.08.2016, 12:22
Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'ye tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin'in, Türkiye'deki darbe girişimine yönelik açıklamalarına ilişkin, "Yüksek Komiser Zeyd'in kanlı darbeye teşebbüs eden teröristleri kınamak yerine 'sempati duymadığını' ifade etmekle yetinmesi evrensel insan haklarının koruyucusu konumundaki bir BM yetkilisi açısından en hafif ifadeyle talihsiz bir beyandır." değerlendirmesinde bulundu.

Bilgiç, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin'in Türkiye'ye ilişkin Reuters'e verdiği mülakat hakkındaki bir soruya yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Yüksek Komiser Hüseyin'in, 10 Ağustos'ta verdiği mülakatta, Türkiye'de 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin dile getirdiği hususların esefle karşılandığını belirten Bilgiç, şunları kaydetti:

"Yüksek Komiser Zeyd'in kanlı darbeye teşebbüs eden teröristleri kınamak yerine 'sempati duymadığını' ifade etmekle yetinmesi evrensel insan haklarının koruyucusu konumundaki bir BM yetkilisi açısından en hafif ifadeyle talihsiz bir beyandır. Yüksek Komiser Zeyd'in BM ile insan hakları alanında sıkı işbirliği içindeki bir ülkeye, belli çevrelerin iddialarına ve varsayımlara dayanan suçlamalarda bulunması ve bunu 'intikam hevesi gibi' benzetmelerle nitelendirmesi hiçbir şekilde kabul edilemez nitelik taşımakta olup, BM kurucu ilkeleri ve değerleriyle bağdaşmadığı da açıktır."Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?