Dışişleri, Kılıçdaroğlu'dan açıklama bekliyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, güvenlik zirvesine ait ses kayıtlarının yayınlanmasından önce Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalara dikkat çekerek bu konuda bir açıklama beklediklerini söyledi

Dışişleri, Kılıçdaroğlu'dan açıklama bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ses kayıtlarının sızdırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına dikkat çekti. Davutoğlu, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun son derece çelişkili ifadelerinden sonra birden bir ilham gelmişçesine böyle bir açıklamada bulunması, birileri oraya gitti mi kanaatini doğuruyor. Aslında Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir açıklama sorumluluğu var. Yarın iktidar olma iddiasında olması gereken bir parti hiçbir zaman böyle iddiaları olmadı, olamaz ama normalde böyle olması beklenir. Dolayısıyla kendisinin de sorumluluk sahibi bir siyasetçi olarak davranması ve açıklaması gerekir” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, NTV'de katıldığı bir programda güvenlik zirvesinin sızdırılan ses kayıtlarıyla ilgili konuştu. Bakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ses kaydından önce bu konuda açıklama yapmasını hatırlatarak, "Açık söylemek gerekirse Kemal Kılıçdaroğlu’nun son derece çelişkili ifadelerinden sonra birden bir ilham gelmişçesine böyle bir açıklamada bulunması, birileri oraya gitti mi kanaatini doğuruyor." dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan bir açıklama beklediklerini belirten Bakan Davutoğlu, şunlarısöyledi:

 Aslında Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir açıklama sorumluluğu var. Yarın iktidar olma iddiasında olması gereken bir parti hiçbir zaman böyle iddiaları olmadı, olamaz ama normalde böyle olması beklenir. Dolayısıyla kendisinin de sorumluluk sahibi bir siyasetçi olarak davranması ve açıklaması gerekir. Ayrıca gerçekten bu olayın oluş süreci var. sorumluluk da, yetkide bize aittir. Bunu inceleyeceğiz. Olay ortaya çıktıktan sonra da ortaya konan tepkilere baktığınızda Türk siyaseti açısından son derece üzüntü verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü ifadesi, açık bir şekilde Genelkurmay İkinci Başkanımız, daha önce eski emekli bir büyükelçinin Cumhuriyet Halk Partisi’nde Osman Korutürk’ün sayın Feridun Sinirlioğlu’nun ve sayın Yaşar Güler’i hedef alan yaklaşımları açık bir şekilde sorumsuzluktur. Orada şerefle görev ifa eden üç üst düzey güvenlik görevlisi var. Bende bir bakan olarak onlardan rapor alıp bu raporu başbakanımıza iletmek için derliyorum. Şimdi oradaki Genelkurmay İkinci Başkanımız hayatı boyunca çok sağlam bir sicil ve askerlik onuruyla o göreve gelmiş bir yetkili olarak, tabiki her şeyi bizimle açık bir şekilde paylaşır kanaatini söyler. Devlet işleyişi böyledir.

"SİYASİ DEĞİL GÜVENLİK TOPLANTISI"

Orada iki devlet yok. Türkiye Cumhuriyet devletinin bakanıyla Türkiye Cumhuriyet devletinin Genelkurmay İkinci Başkanı, MİT Müsteşarı, ve Dışişleri müsteşarı konuşuyor. Orada siyaset konuşulmuyor. Konya’da miting meydanında AK Partili olarak konuşurum ama bakan olarak beni eleştiren hatta nefret edenlerin güvenliği bile bizden sorulur. Biz orada 75 milyonun kaderini konuşuyoruz. Biz orada her şeyi konuşuruz. Siz tutup Genelkurmay İkinci Başkanını, MİT müsteşarını kıt bir akılla ve devlet geleneğine aykırı biçimde siyasi otoriteye isyana teşvik ederseniz onların dediğini yapmayın derseniz bu açık bir şekilde bürokrasiyi siyasete karşı isyan etme teşebbüsüdür. Devlet ahlakına geleneğine sahip olan en önemlisi demokrasi anlayışına sahip olan hiç kimse bunu yapamaz. Tutmaz ya bütün bu komplolar tutsa Genelkurmay İkinci Başkanı, Cumhuriyet Halk Partisi’ne mi hizmet etmiş olacak? Dışişleri müsteşarıma sonuna kadar kefil olduğum bir arkadaşımızdır. Hakan Fidan’a dönük uluslararası komploları herkes biliyor. Gerçekten fedakar ve vatanperver. Güvenlik birimlerinin yetkililerine sahip çıkmazsak, biz hükümet olarak sahip çıkarız her zaman. Kemal Kılıçdaroğlu’na söylüyorum Korutürk’e söylüyorum hesabınız varsa bizimle görün. Varsa zaten halk bu hesabı 30 Mart’ta görecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39