banner15

Diyanet cemaatlerle bir araya geliyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ'nün hasarlarını tespit için din eğitimine ve din hizmetine katkıda bulunan bütün sivil toplum örgütleriyle bir araya geleceklerini duyurdu

Diyanet cemaatlerle bir araya geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'de din eğitimine ve din hizmetine katkıda bulunan bütün sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip FETÖ'nün meydana getirdiği hasarları tespit etmeye karar verdiklerini söyledi.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesinde, Türkiye Diyanet Vakfı ile gerçekleştirilen proje kapsamında oluşturulan Reyyan Anaokolunun açılışının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının cemaatlerle bir araya gelmesine ilişkin herhangi bir çalışma olup olmadığı sorusu üzerine Görmez, Türkiye'de din eğitimine ve din hizmetine katkıda bulunan bütün sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip FETÖ'nün meydana getirdiği hasarları tespit etmeye, "din görüntüsü altında" milletin bir daha böyle bir yanlışlığa maruz kalmamasını sağlamaya, din hizmetine katkıda bulunan yapıların "dini istismar" gibi bir yanlışa düşmemeleri için yapılabilecekleri konuşmaya karar verdiklerini anlattı.

Görmez, bunun için Din İşleri Yüksek Kurulunca oluşturulan bir komisyonun görüşmeler yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirterek, bundan alınan netice sonrası kendisinin de katıldığı bir istişare toplantısı yapılacağını ifade etti.

ÖN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Öte yandan Hürriyet'te bugün yayınlanan Meltem Özgenç imzalı haberde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cemaatlerle ön görüşmelere başladığı ifade edildi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı, Olağanüstü Din Şûrası’nı toplamıştı. Şûrada alınan kararlardan biri de Türkiye’deki tüm cemaatlerin yeniden gözden geçirilmesi olmuştu. Başkanlık, bu kapsamda Din İşleri Yüksek Kurulu’nu harekete geçirdi. İlk kez düzenlenecek ‘Cemaatlerle Buluşma’ toplantısına davet edilecek cemaat ve tarikatların bir kısmıyla görüşmelere başlayan kurul üyeleri, özellikle cemaatlerin Diyanet’ten beklentisini sorup, başkanlığın cemaatlerden beklentilerini anlatıyor. Yapılan ön görüşmede cemaatler için kanuni düzenleme gerekip gerekmediği konusu da istişare ediliyor. Eldeki verileri toplayacak olan başkanlığın, önümüzdeki aylarda yapmayı planladığı buluşmada, cemaatlerin daha şeffaf olması gerektiği, siyasete ve ticarete girmelerinin doğru olmadığı konularını öncelikli olarak görüşeceği belirtildi.

GÖRÜŞÜLMESİ MUHTEMEL CEMAATLER

Habere göre Diyanet’in ‘Cemaatler Buluşması‘ için belirlediği bazı grup ve cemaatler şöyle: Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, Risale-i Nur camiasında ‘Okuyucular’ olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, Nakşibendi Tarikatı’na mensup İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Erenköy Cemaati ve Cizre’deki Nakşibendi temsilcileri, Süleyman Hilmi Tunahan Cemaati, Tillo’daki Kadiri Tarikatı temsilcisi ve diğer Kadiri temsilcileri, Mustazaflar Cemiyeti, Ensar Vakfı, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu.

GÖRMEZ: BİZ DE ÖZELEŞTİRİ YAPIYORUZ

Program sonrası, Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştirilere de cevap veren Mehmet Görmez, "Herkes bize 'Diyanet o güne kadar neredeydi? 17-25'e kadar neredeydi, 15 Temmuz'a kadar neredeydi?' sorusunu soruyor. Bu soru haklı bir sorudur. Türkiye'de her kurum öz eleştiri yapmak durumunda olduğu gibi Diyanet İşleri Teşkilatı da öz eleştiri yapıyor. Ama şu da bilinmelidir, 2011 yılından itibaren bu yapı Diyanet'i itibarsızlaştırmak için gerçekten tarihinde karşılaşmadığı, Diyanet'in tarihinde hiç görmediğimiz bir saldırıya maruz kaldığı halde bugün eleştiri yönelten kardeşlerimizin o süreçte Diyanet'i nasıl yalnız bıraktığını da hatırlatmak isterim" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35