banner39

banner35

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'oruç' ve 'teravih namazı' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ‘'Ramazan ve Sorumluluk Bilinci' temalı “2020 Yılı Ramazan Ayı” tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu. Erbaş, 'Herkes evinde ailesiyle teravih namazlarını kılabilir, çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır' dedi.

Güncel 20.04.2020, 15:12 28.04.2020, 11:56
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'oruç' ve 'teravih namazı' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ‘'Ramazan ve Sorumluluk Bilinci' temalı “2020 Yılı Ramazan Ayı” tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın açıklamalarından satır başları:

- "Bugün bir yanda salgın hastalık, korku, endişe, diğer yanda savaş, açlık, şiddet ve vahşetin kıskacında inleyen insanlık, Allah'ın varlık ve tabiat için koyduğu ölçülerin bozulmasındaki sorumluluğunu muhasebe etmek zorundadır."

- "Özellikle sağlık nimetinin önem ve anlam kazandığı bugünlerde, oruç ibadetinin bağışıklık sistemimizi koruyup güçlendirdiği bilimsel gerçeğinin de idrakinde olarak sağlığımız için tehdit oluşturan, başta sigara olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları terk edip yüce Allah’ın bize ikram ettiği bu emanete sahip çıkalım."

-"Ramazandan önce tüm mensuplarımızı, din görevlisi hocalarımızı ve milletimizi kan bağışında bulunmaya davet ediyorum"

-  "İftar sofraları kurmak yerine, gıda paketleri, alışveriş kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağız."

-  "Zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlar, 'www.tdv.org ve bagis.tdv.org' adreslerinden online olarak ve tüm PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapılabilir.

- "Herkes evinde ailesiyle teravih namazlarını kılabilir, çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır"

 - "Yetkililer kan merkezlerindeki stoklarında hızla azalma olduğunu ifade etmektedir. Ramazan kan bağışının azaldığı dönemdir. Ramazan girmeden önce başta tüm mensuplarımız ve din görevlilerimiz olmak üzere milletimizi kan bağışına davet ediyorum."

- "Faturalı ve faturasız tüm hatlardan 5601'e SMS ile fitre bağışında bulunulabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 TL'dir.

- "Türkiye Diyanet Vakfı, bu yıl Ramazan ayında yurt içinde ve yurt dışında toplam 12 milyon liraya yakın bir yardım yapmış olacaktır."

- "35 ülkede ramazan ayının sonuna kadar 38 bin 450 gıda, 46 bin iftar paketi dağıtımı ve 10 bin 800 yetime bayramlık kıyafet dağıtacağız."

- "Ramazan'da televizyon, radyo kanallarında ya da sosyal medyada program yapan, konuşan herkesten, toplumumuza doğru bilgi aktarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, kaynağı belli olmayan, hayatımıza değer katmayan anlamsız bilgi ve konuları ekrana ve gündeme getirmemelerini; güzel, yapıcı ve birleştirici bir üslup kullanmalarını ve tartışma meydana getirecek, polemik üretecek popülist tavırlardan uzak kalmalarını özellikle istirham ediyorum."

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
emmi 2 yıl önce
kendiniz cemaat olun bize camiyi kapatın bayram cuma namazlarına açın artık sosyal mesafeli olarak olur halk işin farkında artık
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?