banner39

Diyanet: Kıyametin alametleri vardır

Maya Takvimi'ndeki 21 Aralık spekülasyonlarına Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi

Güncel 15.12.2012, 14:58 15.12.2012, 14:58
Diyanet: Kıyametin alametleri vardır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Maya Takvimi'nde olduğu ileri sürülen 21 Aralık'ta kıyamet kopacak spekülasyonlarına Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasında, "10 büyük alamet gerçekleşmeden kıyamet kopmaz" dendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kıyametin kopma belirtilerinin büyük ve küçük olmak üzere iki kategoride olduğunu bildirdi. Kurul, "Kıyametin ne zaman kopacağı tamamen Allah'ın bilgisi dahilindedir. Dolayısıyla müminler için önemli olan kıyametin ne zaman kopacağı değil, bir gün mutlaka bunun gerçekleşeceğine inanmak ve ahiret hayatı için hazırlıklı olmaktır. 10 büyük alamet gerçekleşmeden kıyamet kopmaz" açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinin 'Dini sorular' bölümündeki sorular üzerine yayınlanan fetvada, kıyametin ne zaman kopacağının bilinmediği, Efendimiz Hz. Muhammed'in kıyamet zamanına ilişkin bazı önemli olay ve belirtiler hakkında açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Din İşleri Yüksek Kurulu, bu konuda şunları açıkladı:

KIYAMETİN KÜÇÜK ALAMETLERİ

"Bu işaretler büyük ve küçük olmak üzere iki kategoride gösterilmiştir. Kıyametin küçük alametleri olarak, din ve inanç hakkında bilgisizliğin yaygınlaşması, içkinin çokça içilmesi, fitne, öldürme ve kargaşanın çoğalması, maddî refahla birlikte kanaatsizlik ve nankörlüğün artması, Allah rızası yerine çıkar ve menfaatlerin ön plana çıkması gibi olayları saymak mümkündür.

KIYAMETİN BÜYÜK ALAMETLERİ

Büyük alametler ise, şu hadiste bildirilmiştir: 'On alamet meydana gelmedikçe kıyamet kopmaz. Deccal'ın çıkışı, Hz. İsa'nın yeryüzüne inmesi, Ye'cuc ve Me'cucun çıkışı, Dabbetü'l Arz'ın çıkışı, güneşin batıdan doğması, doğuda, batıda ve Arap yarımadasında meydana gelmek üzere yerin batışı, duman ve insanları mahşer yerine sürecek olan ve Aden çukurundan çıkan bir ateşin zuhuru.' Bu hadiste geçen alametlerin bir kısmı aynı zamanda Kuran'da da muhtelif ayetlerde yer almaktadır."

banner53
Yorumlar (2)
meryem 8 yıl önce
elham durullah müslümanız inanıyoruz ki elbette birgün kıyamet kopacak bizim için ne zaman kopacağı değil ahiret için ne yaptığımız önemli müslüman din kardeşlerime selamlarımla ...
seda ceylan 8 yıl önce
müslüman kardeşlerim böyle konulara kafanızı yormayın kıyamet alamatleri okadar yakın değil ... ne zaman kopacağını allahbilir ibadetlerinizi yerine getirip kulluk görevlerinizi yapın .zaten yarına çıkacağımız malum. selamlarımla
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü