banner39

Diyanet Vakfı'ndan Özgecan'ın babasına ödül

Diyanet Vakfı, ilkini bu yıl dağıtacağı Uluslararası İyilik Ödülleri'nden birini Özgecan'ın cenaze töreninde sarf ettiği sözlerle herkesin takdirini kazanan babasına verecek.

Güncel 11.03.2015, 13:32 11.03.2015, 13:42
Diyanet Vakfı'ndan Özgecan'ın babasına ödül

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Diyanet Vakfınca bu yıl ilk kez dağıtılacak ''Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri'' kapsamında, Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan'a da ödül verilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi'nde, 40. yıl etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ilk kez düzenlenecek ''Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri'' ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Görmez, son yıllarda yeniden yapılanan vakfın iki büyük hedef üzerinde durduğunu ifade ederek, ''Birincisi ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olmak, ikincisi ise yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışmak'' dedi.

Vakfın kuruluşunun 40. yılında, 13 Mart Cuma günü iyiliği yaymak adına Uluslararası İyilik Ödülleri verileceğini belirten Görmez, yurt genelinde 500 iyilik hareketinden 6 tanesinin ödüllendirileceğini anlattı.

Bu sene ödüllendirdikleri iyilikleri tanıtan Görmez, bunlar arasında bir sıralamanın olmadığına işaret etti. Ödül verilecek kişiler arasında merhume Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan'ın da olduğunu ifade eden Görmez, şöyle devam etti: "Özgecan, Mersin'de insanlık dışı bir yöntemle hayatını kaybetti. Elbette o bu dünyaya veda ederken, bütün insanlığa büyük dersler, ibretler bırakarak aramızdan ayrıldı. Ancak tam da aynı zaman diliminde Özgecan Aslan'ın babası, bir insanın, bir babanın en zor zamanında sözleriyle iyiliği egemen kılacağını ve bir topluma nasıl bir irfan ve marifet dersi verebileceğini gösterdi.''

FEDAKÂR BİR ANNEYE

Vakfın ödüllendirdiği diğer biri iyilik hareketinin ise ''Parmaklarımın Ucunda'' başlığını taşıdığını belirten Görmez, ''Bir anne, babanın üç görme engelli çocuklarına ilkokul birinci sınıftan, üniversite son sınıfa kadar yazılmış bütün müfredat kitaplarını kasetlere okuyarak, çocuklarına nasıl öğrettiklerini, yetiştirdiklerini gördüm, şahit oldum. Biz bu kardeşlerimizin farkına vardık. Türkiye'de binlerce, on binlerce aile, engelli kardeşlerimize büyük bir özveriyle hizmet etmekte, bu konudaki farkındalığa işaret etmek adına Türkiye'de yaşayan 8 milyon engelli vatandaşımıza karşı vazifelerimizi hatırlatmak adına verilecek'' diye konuştu.

TRT'DE BİR PROGRAMA

TRT 1'de yayımlanan ''Sen Olsan Ne Yapardın?'' isimli programa da ödül verileceğini belirten Görmez, programın değerler eğitimiyle ilgili olduğunu söyledi.

ENGELSİZ PEDAL DERNEĞİ

''Engelsiz Pedal'' başlığıyla ödül verilecek diğer bir iyilik hareketine de değinen Görmez, Engelsiz Pedal Derneği'nin iki farklı projeyle iyilik yaptığını, tek başına hareket edecek durumda olmayan çocukların sepetli bisikletlerle dışarıda dolaştırıldığını, geceleri evsizlere bisikletle dolaşılarak sıcak çorba dağıtıldığını belirtti.

CAMİYE AKVARYUM PROJESİNE

Yusuf Dede Camii İmamı Naci Şengün'ün ödüllendirildiğini belirten Görmez, Şengün'ün 2009'da cami tadilat ve tefrişat çalışmaları sırasında içinde 400 kilogram taş bulunan 100 balığın yaşadığı bir akvaryumu camiye kazandırdığını, çocukların okuldan dönerken balıklara yem vermek için camiyi ziyaret ettiğini kaydetti.

MUHTAÇLARA YEMEK DAĞITAN ÇİFT

TDV Kadın Aile ve Gençlik Merkezi gönüllülerinden Fatma Bilezikçi'nin yaklaşık 20 yıldır Ankara'da pazartesi ve perşembe günleri kendi evinde 100 kişilik yemek pişirerek yetim, dul, engelli, yaşlı kişilerin evlerine dağıttığını aktaran Görmez, ''Her sabah 6.30'da eşi ile birlikte fırınları gezerek simit ve poğaça toplayarak ihtiyaç sahibi ailelere sabah kahvaltısı ikram ettiğini farkettik'' dedi.

Görmez, iyiliğin yeryüzünde egemen olmasını Allah'tan niyaz ettiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?