banner39

Diyanet'in 'dolara geçişi'ne CHP'den tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac işlemlerini dolar kuru üzerinden yürütmesine CHP, "Hac ibadeti gelir kapısı değildir" tepkisiyle karşıladı

Güncel 11.03.2015, 12:15 11.03.2015, 13:12
Diyanet'in 'dolara geçişi'ne CHP'den tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, hac yolculuğu masraflarının bu yıl dolar olarak belirlenmesinden dolayı bin 500 lira fark oluştuğunu belirterek, "Şans oyunlarına dönüşen hac kuralarıyla stres yaşayan hacı adayları, dolardaki artışla şoka girdi. Hac ibadeti gelir kapısı değildir" dedi.

Özkes, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önceki yıllarda avro cinsinden aldığı hac ücretlerini bu yıl 3 bin 600 dolar olarak tespit ettiğini söyledi. Bu durumun her hacı adayı için bin 500 lira farka yol açtığını ifade eden Özkes, eşleriyle birlikte gidenlerin 3 bin lira fazla ödeyeceğini kaydetti.

Özkes, "Zaten dünyanın en pahalı Haccını yapan hacılarımıza daha fazla yük biniyor. Tabiri caizse ibadetin tadını kaçıran bu durumun hacılarımıza yansıtılmaması gerekir. Adeta 'Bana da çıkar mı, çıkmaz mı' şeklinde şans oyunlarına dönüşen Hac kuralarıyla stres yaşayan hacı adayları, dolardaki artışla şoka girdi. Hac ibadeti gelir kapısı değildir. İbadet ile ticaret ayrı şeylerdir" diye konuştu.

Adana'da bir din görevlisinin "Aleviye sela olmaz" diyerek sela okumadığını anlatan Özkes, bu tür ayrımcılığın dinen ve hukuken kabul edilemeyeceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özkes, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak, "CHP'nin kapatılması mümkün olmayacak bir şey. Cumhuriyeti kuran partinin kapatılması, deli saçmalığıdır" dedi.

Teklifi genel seçim öncesi hamle olarak gördüklerini ifade eden Özkes, "AKP gerçekten samimiyse öncelikle seçim barajının düşürülmesi lazım" diye konuştu.

Türk Dil Kurumu'nun "müsait" kelimesini "flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)" olarak tanımlamasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "Bunlar önce mücahit idi, sonra müteahhit oldular daha sonra her şeye müsait oldular. O müsaitlikten kaynaklanıyor sanıyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?