Diyanet'in sınavı soruları da çalınmış

KPSS, Askeri Lise ve Polis Okulu sınavlarından sonra Diyanet’ten sorularının da çalındığı ortaya çıktı.

Diyanet'in sınavı soruları da çalınmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Her yıl Hac ve Umre’ye gönderilecek sağlık personelini sınavla belirleyen Diyanet’in sorularının çalındığı ve mübarek topraklara yıllar boyu belli bir kesimden isimlerin gönderildiği belirtiliyor. Savcılık son 10 yılın sınavlarını inceliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre için gönderilen sağlık personellerinin girdiği sınavla ilgili yapılan bir ihbar üzerine idari soruşturma başlattı. Sözkonusu sınavları ve görevlendirilen isimleri inceleyen Diyanet, 2005 ile 2014 yılları arasında yapılan sınavlarda şaibe olduğunu tespit etti. Başkanlık bunun üzerine soruşturmayı savcılığa taşıdı.

Yeni Şafak'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu, yapılan suç duyurusu kapsamında soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında savcılık, son 10 yılda Hac ve Umre'ye sağlık görevlisi olarak gidecek personeli belirlemek için yapılan sınavları incelemeye aldı. Yapılan incelemenin ardından ilginç tespitlere ulaşıldı.

Hac ve Umre'ye görevli olarak gitmek isteyenlerin sayısı fazla olduğu için Diyanet İşleri Başkanlığı, sağlık personellerini belirlemek için sözkonusu sınavı yapıyor. Ancak savcılığın yaptığı incelemede, bazı sağlıkçıların ardı ardına her yıl görevlendirildiği belirlendi. Hatta bazı isimlerin sınav kazanmış görevli olarak 6 yıl üst üste kutsal topraklara tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39