banner39

banner35

Diyanet'ten 24 saat Kur'an basacak

Dünyanın birçok noktasında Kur'an-ı Kerim'in bulunmadığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ihtiyacı karşılamak için geceli gündüzlü basım işi yapacaklarını söyledi

Güncel 05.11.2015, 17:54 05.11.2015, 18:29
Diyanet'ten 24 saat Kur'an basacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara’daki ‘devasa bir matbaa’da sürekli Kur'an-ı Kerim basılacağını açıkladı, Kur'an-ı Kerim’i dünyanın bütün dillerine çevirmeyi ve dağıtmayı planladıklarını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kastamonu'da düzenlenen Tecvit Çalıştayı'nda konuştu. Dünyanın pek çok yerinde Kur'an-ı Kerim’in bulunmadığını söyleyen Görmez, "Dün Ankara Sincan'da devasa bir matbaa Diyanet İşleri Başkanlığı'na geçti. Diyanet bu matbaada 24 saat sadece Kur'an-ı Kerim basacak ve basılan bu Kuran'ı dünyanın her tarafına ulaştıracak inşallah" dedi. Görmez, bu girişimi devlet imkânlarıyla değil, hayırseverlerin katkılarıyla gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Görmez tercüme bürosu oluşturarak 16 dile çevirdikleri Kur'an-ı Kerim’i dünyanın bütün dillerine çevirmeyi planladıklarını belirtti. "Hem mushaf olarak Kur'an-ı Kerim dünyaya ulaşacak hem de tercümeleri, sonra ikinci adımda da tefsirleri dünyaya ulaşacak" diye konuştu.

Mehmet Görmez bazı ülkelerde hafızlık yapmak isteyenlerin ayetleri tahta parçalarına beyaz taşlarla yazdığını söyledi: Hafızlar ezberliyorlar, sonra su ile yıkıyorlar, ikinci ayeti yazıyorlar. Bu şekilde hafızlığa çalışan Afrika'da binlerce, yüz binlerce çocuk var. Mushaf yok, Kuran yok ellerinde. Böyle bir dünyada, matbaada bir düğmeyle yüz binlerce Kuran'ın basılabildiği bir dünyada bundan mahrum olan insanlar var. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak diyoruz ki, 'Dünyada elinde ve evinde Kuran'ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?