banner39

Diyanet'ten IŞİD raporu: Terör örgütüdür

Diyanet İşleri Başkanlığı, IŞİD'le ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, "IŞİD'in yaptıkları terör, bunları yapanlar da terörist" denildi. Tüm birimlere gönderilen rapor, camilerdeki hutbe ve vaazlarda kullanılacak

Güncel 08.08.2015, 15:00 08.08.2015, 15:04
Diyanet'ten IŞİD raporu: Terör örgütüdür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı, "IŞİD terör örgütünün gücü, hedefi, taktik ve sloganları, faaliyetleri ve İslam anlayışı" gibi pek çok başlığın yer aldığı geniş bir rapor hazırladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "IŞİD" başlıklı raporu ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı tüm hizmet birimlerinin, IŞİD terör örgütünün İslam dinini olumsuz yönde etkileyen faaliyetleri kapsamında bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e sunulan raporda, IŞİD'in kuruluşu, gelişmesinin sebepleri, gücü ve eylemleri, hedefleri, taktik ve sloganları, İslam anlayışları ve Sünni alimlerin örgüte yönelik fetvaları yer alıyor.

Hazırlanan raporda yer alan bilgilerin, fetvalarda ve vaazlarda işlenmesi kararlaştırıldı. Camilerin yanında il ve ilçe müftülüklerine bağlı Kur'an kurslarında, Kadın Aile ve Gençlik Merkezinin (KAGEM) etkinlikleri ve Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen pek çok programda IŞİD terör örgütünün İslam dinine zarar veren eylemlerine dikkat çekilerek, toplumun bu konuda aydınlatılması hedefleniyor.

"HARİCİLERİ AKLA GETİRİYOR"

Raporda, "IŞİD'in İslam anlayışına" yer verildi. Buna göre, IŞİD'in şu özellikleri dolayısıyla "haricileri" akla getirdiği vurgulandı:

"Selefi çizgide bir dini anlayışı benimseyen örgütün ele geçirdiği yerlerde şeriat hükümlerini uyguladığını iddia ettiği, türbeleri yıktığı, muhaliflerine karşı acımasız yöntemler kullandığı, bu yapılanmanın şiddeti amaçlarına ulaşmada araç olarak benimsemesi, katı zahiri din anlayışı, farklı anlayış ve gruplara tahammülsüzlüğü, kendisi dışındaki tüm kesimleri kesin bir şekilde dışlayıp kolayca tekfir etmesi, mürtet olarak nitelendirdiği grupların öldürülmesini bir hak olarak görmesi."

"EN SAPKIN FİKİR..."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD konusunun dünya gündeminde yerini almasından hemen sonra 8 dilde yayınladıkları açıklamayı hatırlatarak, dünyadaki dini müesseseler içinde bu tehlikeye dikkati çeken ilk kurum olduklarını dile getirdi.

IŞİD ideolojisinin tekfirci ve sapkın olduğuna ve kendi düşüncesini kabul etmeyen herkesi düşman kabul ettiğine işaret eden Görmez, şunları kaydetti:

"Hariciler de dahil, İslam tarihinde ilk defa bu örgüt kendisine üye olan, kendisinin düşüncesini kabul edeni dost kabul ediyor, kabul etmeyen herkesi düşman kabul ediyor. Haricilerde dahi böyle bir örnek yoktur. İkincisi, düşman kabul ettiğini tekfir ediyor.

Sadece tekfir etmekle kalmıyor, tekfir ettiklerini tekfir etmeyenleri de tekfir ediyor. Yani birisine kafir dediği zaman sen; 'Yapma, bu adam namaz kılıyor, bu adam secdeye varıyor, bu adam Müslüman adam' dediğinde onu tekfir etmediğin için de seni tekfir ediyor. Bu yönüyle de bir ilk.

Kendisinden doğduğu El Kaide'yi 'kafir' dediklerine kafir demediği için tekfir ediyor. Onunla da yetinmiyor, tekfir ettikleriyle savaşmayı ve onları öldürmeyi, kanlarını mubah sayıyor. Sonra, kanlarını dökmeyi cihat zannediyor. Dolayısıyla bunları sadece bir İslam yorumundan neşet etmiş olarak değerlendirmek, hakikaten İslam'a büyük bir hakaret olur."

"İSLAM'A EN BÜYÜK ZARARI BU ÖRGÜT VERMİŞTİR"

İslam'a en büyük zararı IŞİD'in verdiğini, dini müesseseler ve İslam alimleri tarafından da bu örgütün kabul görmediğini hatırlatan Görmez, "Dünyadaki bütün Müslüman kuruluşlar, ilmi müesseseler bu yapının gayri İslami olduğunu, İslam'a en büyük zararı verdiğini söylediler. Öyle zarar verdi ki Avustralya'da yaşayan Müslüman, sokakta gezerken kendi komşusu tarafından terörist ilan edildi. Yani bütün dünyada yaşayan Müslümanların hayatını olumsuz etkileyen bir hareket oldu" diye konuştu.

Kur'an ve sünnetin, Müslüman'ın Müslüman'a canını ve kanını asla helal gören bir cihadı emretmediğini vurgulayan Görmez, tüm ilim adamlarının bir araya gelerek ortak bir ses vermesini ve bütün dünyaya bu yapıların yanlışlığını, İslam'ı araçsallaştırdıklarını, İslam'dan uzak olduklarını dünyaya açıklaması gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?