Diyanetten tarihi Cemevi açılımı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak bugün İstanbul'da bir Cemevini ziyaret edecek

Güncel 26.05.2011, 15:29 27.05.2011, 08:41
Diyanetten tarihi Cemevi açılımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bugün İstanbul'da bulunan Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi'ni ziyaret edecek.

İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme'de bulunan Erikli Baba Kültür Derneği Başkanı Metin Tarhan, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ilk kez bir Diyanet İşleri Başkanı'nın bir cemevini ziyaret edeceğini belirterek, "Ziyaretin, tarihsel, sosyolojik ve teolojik olarak önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Tarhan, ziyaret talebinin Diyanet İşleri Başkanlığı'dan geldiğini söyledi. Ziyaret çerçevesinde bir de öğle yemeği yeneceğini belirtti. Ziyaretin büyük önem taşıdığını vurgulayan Tarhan, "Ziyaretin kendisi çok anlam ifade ediyor. Bir cemevi ziyaretinin Diyanet İşleri Başkanı tarafından gerçekleşmesi, tarihsel, sosyolojik sonuçları olan bir ziyaret olacak. Bu ziyaretin yapılması başlı başına önemli bir anlam ifade ediyor. Çünkü şu zamana kadar Alevi toplumu ile hiç ilgilenmeyen Diyanet'in, Alevilerin ibadethanesi olan bir cemevini ziyaret etmesi çok önemli diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Diyanet'ten gelen görüşme talebi karşısında şaşırmadığını söyleyen Tarhan, "Türkiye'nin geldiği noktada inançla, dinle ilgili bir kurumun başkanının Alevileri görmüş olmasının gelinen noktada bir zorunluluğu da ifade ettiğini düşünüyorum. Bu çoktan olması gerekirdi. Yeni Diyanet İşleri Başkanı tarafından bunun görülmüş olması, yapılıyor olması çok önemli." diye konuştu.

Tarhan, 'Bir Diyanet İşleri Başkanı ilk kez mi bir cemevini ziyaret ediyor?' şeklindeki soruya, "Evet, öyle bilgi verildi." cevabını verdi.

Tarhan bir soru üzerine, "Cem olmayacak, cemevini ziyaret edecek. İlgili alanları gezecek. Bilgiler alacak. Kuşkusuz devlet ile Alevilerin ilişkilerinin düzenlenmesinde, eşitlik anlayışının hayata geçirilmesinde yürütülecek çabaların, sonuç vermesi bağlamında bu ziyareti bir diyalog süreci olarak nitelendiriyoruz. Tarihsel, sosyolojik ve teolojik anlamda önemli olduğunu düşünüyoruz."

LOKMA YİYECEK

Diyanet ile cemevi arasında köprü kuracak olan Görmez, toplumda Alevilere yönelik yer eden batıl inanışları kırmak için cemevinde yemek yiyecek. Alevilerin “lokma” adını verdikleri çeşitli yemekleri tadacak olan Görmez, böylece toplumda “Alevilerin pişirdiği yenmez” şeklindeki batıl inancın yanlışlığına dikkati çekecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?