banner39

Diyarbakır Adliyesi'nde dört dilde hizmet

Diyarbakır Adliyesi'nde Arapça, İngilizce, Kürtçe ve Zazaca olmak üzere 4 dilde hizmet verilmesi için personel tahsis edildi

Güncel 11.01.2016, 11:33 11.01.2016, 11:33
Diyarbakır Adliyesi'nde dört dilde hizmet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Adliyesi'nde 2009 yılında KCK Ana davası için inşa edilen büyük salonun bir kısmı yıkılarak Mahkeme Yönetim Sistemi kuruldu. Sistem kapsamında Türkçe bilmeyen vatandaşlara 4 dilde hizmet verecek personel görevlendirildi.

Başsavcı Ramazan Solmaz, sistemin vatandaşa daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek için Adalet Bakanlığı desteğiyle hayata geçirildiğini söyledi. Diyarbakır'a 2013 yılında atanan Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, daha önce KCK ana davasının görülmesi için inşa edilen büyük duruşma salonunun bir kısmını yıktırıp, Mahkeme Yönetim Sistemi kapsamında Hukuk ve Ceza Mahkemeleri Ön Bürosuna dönüştürdü.

Adalet Bakanlığı'nın desteklediği proje ile KCK duruşma salonunun arka kısmında vatandaşların adliyede dolaşmadan doğrudan hizmet alacağı bürolar inşa edildi. 70 Hakim, 45 Cumhuriyet Savcısı'nın görev yaptığı ve 40'tan fazla mahkemenin bulunduğu Diyarbakır Adliyesi'nde 15 Ocak'tan itibaren hayata geçecek olan sistemde vatandaşın pratik ve hızlı hizmet alması hedefleniyor.

4 DİLDE YARGI HİZMETİ

Mahkeme Yönetim Sistemi ile Adliye binasında Türkçe bilmeyen vatandaşlar için Kürtçe, Arapça, İngilizce ve Zazaca bilen personel görevlendirildi. Bina girişindeki danışma ofisinde görev yapacak personel adliyeye gelen ve Türkçe bilmeyenlere işlemlerinde yardımcı olarak, binadan ayrılana kadar eşlik edecek. Diyarbakır'da projeyi başlatan Başsavcı Ramazan Solmaz, dil problemi çeken ve kendini ifade etmekte zorlanan vatandaşlar için danışma ve bürolarda dil bilen personel görevlendirildiğini belirterek, "İngilizce, Arapça, Kürtçe, Zazaca olarak kendini ifade etmekte zorlanan vatandaşa yardımcı olunacak. Bu konuda tespit ettiğimiz arkadaşlarımız var.

Danışmada vatandaşlar işi olan yere yönlendirecek. Eskiden KCK ana duruşma salonu olarak bilinen salonun bir kısmını bakanlığımızın izniyle bu sistemin projesi kapsamında kullandık. Sistemi sağlıklı işletmek adına en uygun yerin orası olduğunu düşündük. Bizim için önemli olan tek adımda hizmet vermek. Sistem içinde önemli olan vatandaşın kimseye sormadan işlemini yapması. Okuma yazma bilmeyen veya akıcı Türkçe konuşamayan vatandaşımız olabilir. Kim olursa olsun meramını anlatması için yardımcı olacağız. Kendini ifade edemeyen vatandaşımıza kendini nasıl ifade edebiliyorsa öyle yardım edilecek. Vatandaşımız o konuda nasıl istiyorsa yardım edilecek. Önemli olan vatandaşın kolaylıkla hizmet alması, üçüncü kişilerin yardımına ihtiyaç duymadan işlemini yapması. Adliye'de 3'üncü kişi tarafından dolandırılan kişinin yargıya olan güveni sarsılır. Bu nedenle Türkçe bilmiyorsa vatandaşımıza yardımcı olacağız" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?