banner39

Diyarbakır'da asker şehre indi, kepenkler kapalı

Kobani için yeniden eylem çağrısı yapılması sebebiyle güvenlik görevlilerine takviye amacıyla asker şehre indi

Güncel 01.11.2014, 11:45 01.11.2014, 13:29
Diyarbakır'da asker şehre indi, kepenkler kapalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da bugün yapılması planlanan yürüyüş nedeniyle kent genelinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevre illerden çok sayıda polis takviyesinin gönderildiği Diyarbakır'da askerler bir kez daha şehre indi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Kobani'ye destek amacıyla bugün Diyarbakır'da düzenlenmesi planlanan yürüyüş nedeniyle şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevre illerden çok sayıda polisin takviye olarak gönderildiği kentte, polisler olası durumlara karşı çeşitli bölgelerde konuşlandırıldı. Özellikle AK Parti, kamu binaları ve bankaların etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı.

ASKER TEKRAR ŞEHİRDE

6 - 7 Ekim tarihindeki Kobani olayları sırasında şehre indirilen ve birkaç gün boyunca çeşitli bölgelerde konuşlandırıldıktan sonra tekrar kışlalarına dönen askeri birlikler de yeniden şehre indi. Askerler, çeşitli bölgelerde zırhlı araçlarıyla birlikte konuşlandırıldı.

Öte yandan, kepenk kapatma çağrısının yapılmadığı kentin bazı bölgelerinde esnaf kepenklerini açarken, bazı bölgelerde ise esnafın kepenk açmadığı görüldü. Birçok esnaf da kepenklerini açmadan iş yerlerinin çevresinde bekledi.

İSTASYON MEYDANI'NDA TOPLANILIYOR

Diyarbakır Dağkapı Meydanı’na yapılacak yürüyüşe izin çıkmayınca, güzergah İstasyon Meydanı olarak değiştirildi. Koşuyolu Parkı’nda öğle saatlerinden itibaren toplanan on binlerce kişi, Dağkapı Meydanı’na yürümek istedi. Ancak, polis izin vermedi.

Polis ile HDP ve DBP’liler arasında yapılan görüşmelerde, yürüyüş güzergahı İstasyon Meydanı olarak değiştirildi.

Kobani’ye destek için yürüyüş yapan kitleye, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt de eşlik ediyor.

Polis, yürüyüş güzergahı boyunca geniş güvenlik önlemleri aldı.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?