banner39

Diyarbakır'da durum sakin, korkulan olmadı

HDP'nin 'Kobani Günü' çağrısı üzerine Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda toplanan 20 bini aşkın kişi olaysız dağılmaya başladı

Güncel 01.11.2014, 14:29 01.11.2014, 15:20
Diyarbakır'da durum sakin, korkulan olmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da HDP ve bileşenlerinin çağrısı üzerine bugün yapılan eylem sırasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. İstasyon Meydanı'nda tıoplanan 20 bin kişi yaklaşık iki saatlik bir eylemden sonra dağılmaya başladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Kobani'ye destek amacıyla bugün Diyarbakır'da düzenlenen yürüyüş nedeniyle şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevre illerden çok sayıda polisin takviye olarak gönderildiği kentte, polisler olası durumlara karşı çeşitli bölgelerde konuşlandırıldı. Özellikle AK Parti, kamu binaları ve bankaların etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı.

6 - 7 Ekim tarihindeki Kobani olayları sırasında şehre indirilen ve birkaç gün boyunca çeşitli bölgelerde konuşlandırıldıktan sonra tekrar kışlalarına dönen askeri birlikler de yeniden şehre indi. Askerler, çeşitli bölgelerde zırhlı araçlarıyla birlikte konuşlandırıldı.

Koşuyolu Parkı’nda öğle saatlerinden itibaren toplanan on binlerce kişi, Dağkapı Meydanı’na yürümek istedi. Ancak, polis izin vermedi. Polis ile HDP ve DBP’liler arasında yapılan görüşmelerde, yürüyüş güzergahı İstasyon Meydanı olarak değiştirildi.

Kobani’ye destek için yürüyüş yapan kitleye, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt de eşlik etti.

İstasyon Meydanı'na yürüyen 20 bin kişi burada yaklaşık iki saatlik bir eylem yaptı. Bu saatlerde halk dağılmaya başladı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?