banner39

Diyarbakır'daki aileler açlık grevine başladı

Lice olayları sebebiyle eylemlerine ara veren aileler, Diyarbakır Büyükşehjir Belediyesi önünde bugün açlık grevine başladı

Güncel 09.06.2014, 11:08 09.06.2014, 18:01
Diyarbakır'daki aileler açlık grevine başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler, açlık grevine başladı.

Çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin seslerini duyurmak için oturma eylemi yaptığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki orta refüjde bulunan çadırlar zabıta ekipleri tarafından refüjde çevre düzenlemesi yapılacağı gerekçesiyle kaldırıldı.

Zabıta ekiplerince ailelere ait kilim, hasır, çocuklarının fotoğrafları ve ziyarete gelenlerce hediye edilen çiçeklere de el konuldu.

Aileler Lice ilçesinde meydana gelen olaylar nedeniyle dün ara verdikleri oturma eylemini sürdürmek için bu sabah refüje geldiklerinde çadırlarının kaldırıldığını gördü.

Buna rağmen eylemlerini sürdüren aileler, dua ederek iki günlük açlık grevine başladı.

Ellerinde çocuklarının fotoğraflarıyla Dağkapı Meydanı'na yürüyen aileler, burada kurdukları çadırda açlık grevini sürdürüyor.

Şanlıurfa'dan gelerek terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü belirttiği kardeşi Fatih Eren (19) için oturma eylemine katılan Erhan Eren, daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan ailelerin belediye görevlilerince temizlik yapıldığı gerekçesiyle belediye önünden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

"Aileler önce belediye ekiplerince orta refüje atıldı. Bugün de ailelerin çadırları belediye ekiplerince alındı. Dağkapı Meydanı'nda artık tarafsız bir bölgede sesimizi duyun" diyen Eren, ailelerle ortak kararları doğrultusunda eylem yerlerini değiştirdiklerini kaydetti.


Eren, ailelerin Dağkapı Meydanı'nda seslerini daha iyi duyurabileceklerine inandıklarını anlatarak, şöyle konuştu: Tek amacımız dağdaki tüm çocukların getirilerek ailelerine kavuşmasıdır. Aileler barış haykırışlarını belediye önünde dile getirmişlerdi. Serzenişimiz, çağrımız sadece BDP'li yetkililere değil, bu savaşın bütün muhataplarınadır. Barışın tüm muhataplarına en iyi Dağkapı Meydanı'ndan sesleneceğimizi düşünerek eylem yerimizi değiştirdik. Tüm sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri burada görmek istiyoruz. Bakın işte tarafsız bir bölgedeyiz, sesimiz duyulsun.

"BU ACI BİTSİN ARTIK"

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinden gelen ve PKK tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü belirttiği kızı Zübeyde Koç (19) için oturma eylemi yapan Reşit Koç, AA muhabirine, oturma eylemi yapan ailelerle bugün açlık grevine başladıklarını söyledi.

"Çocuklarımıza kavuşmak için iki gün açlık grevi yapacağız. Çocuklarımız gelmezse ölüm orucuna başlayacağız" diyen Koç, çadırlarının zabıta ekipleri tarafından kaldırılmasına tepki gösterdi.

Koç, tek arzularının çocuklarına kavuşmak olduğunu ifade ederek, "Çocuklarımız için burada eylem yapıyoruz. Yaşadığımız acı yetmez gibi çadırlarımızı söküp götürmüşler. Yaptıkları hakaretlerin ardından bunu da bize reva gördüler. Güneşte kaldık. Nasıl dayanacağımızı bilmiyoruz ama bu eylemi sürdürmekte kararlıyız" diye konuştu.

Çocuklarına kavuşmak için yetkililerden destek beklediklerini kaydeden Koç, "Bu acı bitsin artık. Evlat acısı çok ağır. Artık çözüm olmasını, barışın sağlanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?