banner15

Diyarbakır'daki patlamada 13 köylü kayıp

Sur ilçesindeki patlamada 13 kişinin blast’ etkisiyle kül haline geldiği için cesetlerinin bulunamadığı öne sürülüyor

Diyarbakır'daki patlamada 13 köylü kayıp

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Dürümlü Küme Evleri bölgesinde 15 ton bombayla patlatılan kamyonun ardından kaybolan 13 köylünün patlama anında çıkan ‘blast’ etkisiyle kül haline geldiği için cesetlerinin bulunamadığı iddia ediliyor.

Vali Hüseyin Aksoy konuyla ilgili yaptığı Karar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada "Kayıp olarak ifade edilen vatandaşlarımızın hayatlarını kaybettiğini düşünüyoruz. Cenazeler için bölgede bir kaç kez delil toplama çalışması yapıldı. Bulunabilecek ne varsa alındı. İlgili yetkililer bölgede ve köyde incelemeler ile görüşmeler yaptı. Yakınlarının kayıp olduğunu bildiren vatandaşlarımızdan alınan DNA örnekleriyle, bölgeden toplanan parçalar tek tek eşleştirmeye çalışılıyor. Eşleştirme sonucunda ailelere cenazelerini biran önce teslim etmek istiyoruz" dedi.

Vali Aksoy Tanışık köylülerinin vatanperver insanlar olduklarını ve bundan hiçbir şüpheleri olmadığını da belirtti. Olayın nasıl gerçekleştiği konusunda en kesin bilginin soruşturması sonucunda ortaya çıkacağını belirten Aksoy, kamyonun içinde dinamit olduğu ve köylülerin ihbar parası olmak için kamyonu durdurmak istediği bunun için de ateş ettikleri sırada patlama yaşandığı iddialarını ise doğrulamadı. Vali Aksoy "Köylülerimiz vatanperver insanlar, böyle bir durum yok" diye konuştu.

KAYBOLANLARIN İSİMLERİ

Mazlumder'in açıklamasına göre, kayıp kişilerin isimlerini şöyle: Seyithan Yakar, Orhan Yakar, Gerçek Yaman, Rıza Yaman, Sait Yaman, Temur Yakar, Mehmet Yaman, Tahir Yaman, Uğur Yaman, Salih Yaman, Davut Yaman, Soyadı Yeşil olan biri. 

AMBARINA SOKMADI

Soruşturmadaki bilgilere göre PKK’lılar bomba yüklü kamyonu Seyithan isimli köylünün Tanışık köyünün dışında bulunan ambarına koymak istedi. Ancak Seyithan'ın itiraz ederek, ambarına konulmasına izin vermemesi üzerine tartışma çıktı.

Silah çekildi ve PKK’lılar oradan uzaklaştı. Bunun üzerine bir grup köylü kamyonu takibe başladı. Bundan sonrası için ise köylülerin kamyonu durdurmak için tekerleklere ateş ettiği, kaçamayacaklarını anlayan PKK'lıların kaçtıkları ve uzaktan patlattığı belirtiliyor. Bir iddiaya göre ise köylülerin kamyona yaklaştıkları sırada patlatıldığı. Bu iddialar soruşturma neticesinde netleşecek.

AMONYUM NİTRAT İZİ

Olay yerinde yapılan ilk incelemede patlayıcı yüklü kamyonun Bingöl Genç ilçesi Döşekkaya köyü bölgesinde yol çalışması yapan bir firmaya ait olduğu ve aracın 9 Mayıs'ta gasp edildiği tespit edilmişti. Kamyonun içindeki patlayıcıda amanyum nitrat olduğuna ilişkin tespitler yapıldığı belirtildi. Patlayan kamyonun parçalarının 300 metre ilerde bir tepede bulunduğu da yine görgü tanıklarının ifadelerinde yer aldı. Bu bilgi de patlamanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunu göstermesi açısından dikkat çekti.

YAKINLARINDAN DNA ÖRNEĞİ ALINDI

Bu arada DHA'nın haberine göre olay yerinde 3 kez inceleme yapılırken, kanıtlar ve 500 metre çapındaki alana yayılan ceset parçaları toplandı. Ceset parçalarının kayıp olduğu belirtilen kişilerin yakınlarından alınan örneklerle DNA eşleştirilmesi yapılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Patlamadan sonra kaybolduğu belirtilen 13 kişinin yakınlarında kan, tükürük ve kıl gibi örnekler alındığı ve bunlarında ceset parçaları ile DNA eşleşmesi yapılması için yine İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Jandarmanın olay ile ilgili köylülerin ifadesini aldığı ve şimdiye kadar şüpheli olarak yapılan bir gözaltı işlemi olmadığı belirtildi.

MAZLUMDER'DEN PKK'YA SUÇLAMA VE ROBOSKİ İMASI

Mazlumder Diyarbakır şubesi tarfından köye gerçekleştirilen taziye ve olayı anlama ziyareti sonrası yapılan açıklamada, Roboski- Uludere benzerliğinde bulunuldu. 

Açıklamanın bir bölümünde şu ifadeler kullanıldı: 

"Öte yandan PKK tarafından 15.05.2016 tarihinde yayınlanan açıklamada patlayıcı yüklü kamyon sahiplenilmiş, köyün içinden geçen kamyonun yaklaşık 15 ton patlayıcı taşımasının sebep olabileceği felaket göz ardı edilerek kamyonun “hareket halindeyken bazı yerel işbirlikçi unsurlar tarafından engellenmeye çalışıldığı” iddia edilmiş,  köylüler zan altında bırakılmış ve sorumluluk yaşamını yitiren köylülere yıkılmıştır. Dili böylesine teknik ve soğuk, mağduru suçlayıcı ve sorumluluğu üzerinden atan açıklamalar çatışma ve savaş zamanlarından alışık olduğumuz ancak kabul etmediğimiz açıklamalardır. Bu açıklamanın Roboskî Katliamı’nın ardından yapılan açıklamaya benzerliği de manidardır."

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 18:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48