Diyarbakırlı işadamları, AK Parti ve HDP'li vekilleri buluşturdu

DİSİAD, AK Parti'li Ensarioğlu ve HDP'li Tan'ı buluşturarak bölgedeki sorunları ve çözüm yollarını konuştu

Diyarbakırlı işadamları, AK Parti ve HDP'li vekilleri buluşturdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), çözüm sürecinin dondurulması, hendek, barikatlar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları ile siyaseten aralarında gerilim yaşanan AK Parti ile HDP'nin iki milletvekilini bir araya getirerek, sorunları ve çözüm önerilerini tartıştı.

DİSİAD Başkanı Burç Baysal, AK Parti'li Galip Ensarioğlu ve HDP'li Altan Tan ile bölgenin yaşanan karanlık günlerden çıkması için daha fazla inisiyatif almalarını istediklerini söyledi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, üyesi oldukları DİSİAD'ın daveti üzerine dün akşam işadamları ile dernek binasında bir araya geldi. İşadamlarının sorularını ve çözüm önerilerini dinleyen iki milletvekili, birbirlerine yönelik öneri ve eleştirilerini de gündeme getirdi. Görüşmeyi değerlendiren DİSİAD Başkanı Burç Baysal, üyeleri olan iki milletvekilini çağırdıklarını belirterek şöyle dedi:

"Bölgenin ve Diyarbakır'ın bu karanlık günlerden çıkması için daha fazla inisiyatif almalarını istedik. Hem iktidar partisi olan AK Parti, hem de muhalefette bulunan HDP'den sorunların çözümü için beklentilerimizi sıraladık. Biz sivil toplum kuruluşu olarak daha önce sorunların çözümü için temaslarda bulunduk. Ama bütün çabalarımıza rağmen bulunduğumuz pozisyondan çıkamadık."

'HÜKÜMET YAŞANANLARDAN HOŞNUT DEĞİL'

DİSİAD Başkanı Baysal, görüşmede AK Parti’li Ensarioğlu'nun hükümetin yaşananlardan hoşnut olmadığını söylediğini ifade ederek, "Özellikle Diyarbakır Sur'daki cenazelerin kaldırılması konusunda İçişleri Bakanı ve Diyarbakır Valisi ile bir kez görüşeceğini söyledi. Cenazelerin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından alınabilmesi için girişimlerde bulunacağını ifade etti" diye konuştu. Başkan Baysal, HDP'li ve Ak Parti’li iki vekilin hem işadamlarının sorularını cevapladıklarını hem de birbirlerinin soru ve önerilerini tartıştıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39