banner39

Diyarbakırlı Ulu Cami aşığı Ramazan akıl hastanesine kapatıldı

Diyarbakır da Ulu Camide bildiği ayetleri tebliğ eden Ulu Cami aşığı Ramazan Böçkün'ü akıl sağlığı yerinde değil diye, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümüne yatırmışlar.

Güncel 25.05.2020, 10:34
Diyarbakırlı Ulu Cami aşığı Ramazan akıl hastanesine kapatıldı

 Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde gönüllü olarak dini sohbetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün, 'İslam’ı anlattığından dolayı' birinin şikayetiyle hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldığını açıkladı.

Hakkındaki bir şikayet nedeniyle 2016 yılında gözaltına alınan ve hakkında Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Böçkün’ün davası bir buçuk yıl önce psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlandı.

Davanın sonucuna tepki gösterip 'deli olmadığını' söyleyen 'Filozof Ramazan' ismiyle tanınan Böçkün, Bölge Mahkemesine itiraz etti. İtirazı reddedilen Böçkün, polisler tarafından alınarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde yatırıldı.

İki haftaya yakındır hastanede akli dengesi olmayan hastaların arasında kalan Böçkün’le Amed Haber Gazetesi telefonla görüştü. Hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Böçkün, yaptığı çalışmalardan rahatsız olanların şikâyeti üzerine hakkında dava açıldığını belirtti. Herhangi bir akli dengesinin bozukluğunun olmadığını dile getiren Böçkün, itiraz etmesine rağmen kendisine 'deli raporu' verildiğini söyledi.

Böçkün daha önce yaşadıklarına ilişkin şöyle konuşmuştu: "Misyonerler, her tarafta İslam'a karşı faaliyet yapıyorlar. Para karşılığı insanları Hristiyan yapmaya kalkıyorlar. Bunlar görmezlikten geliniyor. Ben kimseden zorla İslam'ı kabul etmelerini istemiyorum. Öneri sunuyorum. Ben onlara yumuşak bir dille buranın Camii ve Harem-i Şerif olduğunu anlatıyorum. Edeple gelen lütufla gider.”

Kaynak: Sputnik

Yorumlar (2)
Menderes Polat 3 yıl önce
Bu deli ise Ben Zır deliyim.Bu kardeşimiz gayet aklı başında ve bilgiliydi.
bir dost 3 yıl önce
Dinsizliğe yada diğer dinlere davet etse akıl küpü diye baş tacı ederlerdi Kim bu adama musallat oldu sizene Namussuz yaratıklar
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?