banner15

Doğan'ın avukatından ses kaydına tepki

Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu belirtilen ses kayıtlarıyla ilgili bir tedbire başvurulmasını istedi

Doğan'ın avukatından ses kaydına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

''Balyoz Planı'' davasının tutuklu sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, ''Gerçekten Koşaner, Balyoz belgelerinin 1. Ordu'dan çıktığını mı düşünüyor? Bu yayınları yapanı insafa davet ediyorum'' diyerek, internette dolaşan ve eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu belirtilen ses kayıtlarıyla ilgili bir tedbire başvurulmasını istedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada söz alan tutuklu sanık Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, son günlerde internet ortamına düşen ve emekli Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydı nedeniyle mahkemenin tedbir alıp işlem yapması için talepte bulunacağını söyledi.

Bu ses kaydının ardından bugünkü gazetelerde yargısız bir infazla karşı karşıya olduklarını ifade eden Ersöz, bu kayda dayanarak birtakım değerlendirmelerin yapıldığını, bunları acziyetle izlediklerini kaydetti.

Birtakım manipülatif eylemlerle, ses kayıtlarıyla karşı karşıya olduklarını dile getiren Ersöz, şöyle devam etti:

''Koşaner açıklamalarını yapacak, kendini savunacaktır. Vicdanım sızlayarak, içim kan ağlayarak kayıtları ben de dinledim. Ses kaydında geçen Balyoz belgeleriyle ilgili birtakım değerlendirmelerin mahkemenin huzurunda açıklanması gerekir. Gerçekten Koşaner, Balyoz belgelerinin 1. Ordu'dan çıktığını mı düşünüyor? Bu yayınları yapanı insafa davet ediyorum. Ses bandındaki husus açık ve nettir. Kendisi 1. Ordu'dan çalınmıştır değerlendirmesi yapmaktadır. Ancak bunun aksi yayınlar yapılıyor. Mahkeme ve kamuoyu yanıltılmak isteniyor. Gerçeğin üstü hukuka aykırı ses kayıtlarıyla, kara toprakla örtülmek istenmektedir.''

Dosyada yer alan CD'lerin imajlarının kendilerine verilmediğini anımsatan Ersöz, ''İmajlarını bizlere vermelisiniz ki biz de onları çürütelim. Artık savunma olarak yapacak bir şey kalmamıştır'' dedi.

Hiçbir makam tarafından doğrulanmayan bu tür ses kayıtları nedeniyle yaptıkları bütün açıklamaların üstünün örtülmek istendiğini ifade eden Ersöz, ''Bizlerin talebi, artık CD'lerin imajlarının tarafımıza verilmesidir. CD'lerin üzerindeki el yazılarının kopya olduğu yönündeki değerlendirmelerimiz gözönüne alınarak bunların bilirkişiye gönderilmesini istiyoruz. Koşener'in olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili bir tedbire başvurulmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Bu arada duruşmayı, Güneydoğu Anadolu'daki çatışmalarda yaralanan ve bir kısmı tekerlekli sandalyede oturan, bazılarının da kolu olmadığı görülen gaziler de izledi.

Duruşmaya gelen CHP milletvekilleri Umut Oran ve Süheyl Batum, izleyiciler için ayrılan bölüme gazilerle birlikte otururken, Oran ve Batum'un duruşma başlamadan önce bazı sanıklarla sohbet ettikleri görüldü.

Duruşma arasında izleyiciler, ''Zafer Bayramınız kutlu olsun'' yazılı pankart açarak, sanıkların bayramını kutladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35