banner39

Doğu Akdeniz'de güvenlik kalkanı için 9 ülke ile masaya oturuldu

Son dönemde hayli ısınan Akdeniz için de uluslararası bir Akdeniz Kalkanı Harekatı’nın, bölgesel huzura önemli katkı sunması bekleniyor.

Güncel 09.05.2019, 09:45
Doğu Akdeniz'de güvenlik kalkanı için 9 ülke ile masaya oturuldu

Türkiye’nin milli imkanlarla 2006 yılında Doğu Akdeniz’de deniz güvenliğinin sağlanması için başlattığı Akdeniz Kalkanı Harekatı, uluslararası boyuta taşınıyor. Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Gürcistan, Libya, Lübnan, Pakistan, Tunus ve Ürdün’ün tatbikata dahil olmaları planlanıyor. Mutabakat sağlanırsa 9 ülkeyle imzalar atılacak.

Yeni Şafak'tan Kıymet Sezer'in haberine göre Doğu Akdeniz’de deniz güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak 2006 yılından bu yana milli olarak icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekatı, uluslararası yapıya kavuşturuluyor.

Bu doğrultuda son 1.5 yıldır dokuz ülkeyle başlatılan görüşmelerde önemli ilerleme kaydedildi. Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Gürcistan, Libya, Lübnan, Pakistan, Tunus ve Ürdün’ün, önümüzdeki süreçte mutabakat muhtıraları imzalanmak suretiyle Akdeniz Kalkanı Harekatına dahil olmaları bekleniyor.

Halen Akdeniz’e kıyısı bulunan ya da Akdeniz üzerinde ticaret, enerji nakil hatları kullanan dost ve kardeş 9 ülkenin katılımıyla, bütün paydaşlar arasında harekat kapsamında bilgi ve destek paylaşımı yapılacak. Türkiye, bu ülkelerin harekata donanma desteği vermelerini ise beklemiyor.

Türkiye, bölgesel istikrar ve güvenliğin korunmasında lider ülke olarak Akdeniz Kalkanı Harekatı’nı uluslararası bir misyonda icra edecek. Daha önce de Karadeniz Uyumu Harekatı uluslararası hale getirilmiş ve Karadeniz’de huzur teşkil edilmişti. Son dönemde hayli ısınan Akdeniz için de uluslararası bir Akdeniz Kalkanı Harekatı’nın, bölgesel huzura önemli katkı sunması bekleniyor.

KKTC ve ENI

Akdeniz Kalkanı Harekatı ile Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerin korunması noktasında önemli faaliyetler icra ediliyor. 2018 yılında 6 araştırma gemisinin deniz yetki alanlarımızda izinsiz araştırma faaliyetleri ile KKTC deniz yetki alanında Rum yönetimi adına sondaj yapma teşebbüsünde bulunan İtalyan ENI firmasına ait Saipem 12000 sondaj gemisi iki kez engellendi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?