banner39

Doğu Akdeniz için yeni Navtex: 6 ay sürecek

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını korumadaki kararlılığı sürüyor. Sismik araştırma gemisi Oruç Reis için 22 Aralık 2020-15 Haziran 2021 tarihlerini kapsayan 6 aylık yeni Navtex (denizcilere duyuru) yayımlandı. Daha önce Kaş’ta çalışma yapan Oruç Reis bu kez Antalya Körfezi açıklarında sismik araştırma yapacak.

Güncel 24.12.2020, 09:03
Doğu Akdeniz için yeni Navtex: 6 ay sürecek

Sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in, Doğu Akdeniz’deki yeni görev yeri belli oldu.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni Navtex (denizcilere duyuru) yayınlandı. Oruç Reis’in 22 Aralık 2020-15 Haziran 2021 arasında Antalya Körfezi açıklarında sismik araştırma faaliyeti yapacağı duyuruldu. Oruç Reis’e, yeni görevinde Ataman ve Cengizhan yardımcı gemileri eşlik edecek. Bu süreçte Oruç Reis’in kablolarının zarar görmemesi için denizcilerin gemiye en az 6 mil açıktan geçmeleri uyarısı yapıldı.

YUNANİSTAN VE AB’NİN GÖZÜ GEMİDE

Oruç Reis, 29 Kasım’da tamamladığı Doğu Akdeniz’deki son araştırma çalışmaları ardından Antalya Limanı’nda bakım ve onarıma alınmıştı. Oruç Reis’in Kaş açıklarındaki faaliyetlerini tamamlaması ardından Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Avrupa Birliği, geminin yeni görev yerinin hangi bölge olacağına odaklanmıştı.

Kaynak: Yenişafak

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?