banner15

Doğu Türkistan işgali protesto edildi

Doğu Türkistan'ın işgalinin 61. yılı İstanbul Çin konsolosluğu önünde gerçekleşen gösteriyle protesto edildi.

Doğu Türkistan işgali protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Türkistan'ın İşgalinin 61. Yılı yıldönümü nedeniyle Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma derneği ve Doğu Türkistan Gençlik Derneğinin işbirliği ile İstanbul Çin konsolosluğu önünde protesto eylemi düzenledi.

Çin konsolosluğu önüne siyah çelenk koyan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan burada bir açıklama yaptı.

Hidayet Oğuzhan yaptığı açıklamada, '1 Ekim 1949 yılında komünist çin devleti Doğu Türkistan topraklarını işgal etti. Mao ve yandaşlarının Cumhuriyet ve Bağımsızlık Bayramı ilan ettikleri bu gün, aslında Doğu Türkistanda büyük acıların yaşandığı kanlı bayramdan başka birşey değildir. İşte 61 yıl önce işgal edilen Doğu Türkistanın hürriyetinin elinden alınmasını bayram olarak kutlayan Çin'in her bölgesinde komünist partinin organize ettiği büyük gösterilerin düzenlendiği bu gün. Acılarımızı, sesimizi ve çektiklerimizi anlatmak, haykırmak için Çin konsolos önünde toplandık. Çin'in Doğu Türkistan'da Türk nüfusunu yok etmeye yönelik hareketlerinin devam ediyor, dünya da buna göz yumuyor' dedi.

Göstericiler ise , 'Katil Çin Doğu Türkistan'dan defol ', 'mazlumlar burada insan hakları nerede?' 'Hak hukuk adalet Türkistan'a hürriyet' sloganları attı. Bir süre daha slogan atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48