'Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti' paneli

Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, İstanbul'da Pazar günü yapılacak bir panelle ele alınacak

'Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti' paneli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Türkistan'da 1933 yılında kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıldönümü dolayısıyla İstanbul'da bir panel düzenleniyor.

12 Kasım 1933'te Doğu Türkistan'da Çin'e isyan eden Müslüman Uygurlar, bağımsızlığını kazanarak bir İslam cumhuriyeti kurmuşlardı. Doğu Türkistan Cumhuriyeti, gerek Türkiye'den gerekse de diğer İslam ülkelerinden gerekli desteği sağlayamadığı için uzun ömürlü olamamış ve sadece iki yıl ayakta kalabilmişti. 1944 yılında da aynı isimle bağımsız bir cumhuriyet kuruldu ise de aynı sebeplerle bu devlet de uzun süre ayakta kalamadı.

O dönemden bu güne Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Uygur halkı, Çin işgali ve zulmü altında büyük sıkıntılar yaşıyor.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından söz konusu İslam Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü anısına düzenlenen paneli Prof. Dr. Ahmet Taşağıl yönetecek.

Panelde Doç. Dr. Abdülhamit Avşar, Doç. Dr. Alimcan Buğda, Doç.Dr. Konuralp Ercilasun ve Doç. Dr. Erkin Ekrem, iki defa kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti'ni farklı yönleri ile ele alacak.

Panel, 10 Kasım 2013 Pazar günü 15.00'da Eresin Otel'de yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 11:56
banner53
YORUM EKLE

banner39