banner15

'Dokunulmazlık' görüşmeleri başlıyor

Dokunulmazlıkların kaldırılşmasını öngören anayasa değişikliğinin görüşülmesine bugün başlanıyor

'Dokunulmazlık' görüşmeleri başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti'nin dokunulmazlıklara ilişkin anayasa değişikliği teklifinin birinci tur görüşmeleri bugün gerçekleştirilecek. Teklif kabul edilirse 138 milletvekilinin dokunulmazlıkları otomatik olarak kalkacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis'teki makamında dokunulmazlık teklifinin Genel Kurul'a gelmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Turan, takvimde aksama olmadığını, 17 Mayıs Salı günü teklifin Genel Kurul'da ilk oylamasının yapılacağını bildirerek şunları söyledi:

"Geç saatlerde oylama yapılır. İlk oylamadan 48 saat sonra oylamadan ikinci oylama gündeme gelecek. Cuma günü saat 14.00'te planladığımız saati 10.00'da açarak CHP'li arkadaşlara yardımcı olmuş olacağız. Dokunulmazlık süreci toplumun beklentileri var. Ak Parti 316 milletvekiliyle beraber Başbakanından milletvekiline kadar katılacak ve oylamaya eksiksiz olarak katılacak. AK Partililerin tavırları net ancak bir parti var ki dokunulmazlık sürecinin esas belirleyici o olacak. Bir gün evet bir gün hayır diyen en son ' 367'yi bulamazlar' açıklaması var. Bunu demesi bile bize bu partinin kafa karışıklığını, tavır değiştireceğini gösteriyor. Ancak ümidim biraz daha azaldı. Dokunulmazlık siyasetin kamburu. Ümit ederim herkes bu konuda aklı selim davranır. Ve olumlu olarak bitiririz. Dokunulmazlık bir parti meselesi değil siyasetin üzerinde bir kambur olarak duruyor. Her milletvekiline temizlenmesi imkanını verelim. Bu kamburu da siyaset kurumu üzerinden atsın. AK Parti firesiz olarak oylamaya katılacaktır."

"DOKUNULMAZLIK MESELESİNİ BİR HAFTA DAHA UZATMAYI UYGUN GÖRMÜYORUZ"

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, sözün senet olduğunu ve dokunulmazlıkların bu hafta görüşülmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Hafta sonu kongremiz var. Haftaya hükümet kurulması ve güven oylaması süreci başlayacak. Dokunulmazlık meselesini bir hafta daha uzatmayı görmüyoruz. CHP hafta sonu başlıyor toplantıları. Cuma günü CHP'nin toplantılarına engel bir görüşme yok burada. Öğleden sonra rahat şekilde kamplara gideceklerdir. Bizim için söz senettir. Söze uymak lazım. Cuma günü görüşeceğiz. Haftaya daha ciddi gündemlerimiz var. Hükümetin konuşup güven oylamasının takvimini belirlenmesini istiyoruz. Bizim işimiz var"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Dokunulmazlık görüşmelerine Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacağını dile getirdi.

Bu arada komisyona gelen dokunulmazlık dosya sayısı 667'ye, hakkında dosya düzenlenen vekil sayısı da 138'e ulaştı. Dosyaların 46'sı AK Parti, 192'si CHP, 405'i HDP, 20'si MHP'li vekillere 5'i ise bağımsızlara ait.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48