Domuz eti, normal et reyonlarında

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde faaliyette bulunan bazı lüks süpermarketlerin et reyonlarında artık domuz eti de aleni bir şekilde satılıyor

Domuz eti, normal et reyonlarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Domuz etinin Türk Gıda Kodeksi’ne göre kasaplık et statüsüne sokulan domuz eti İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde faaliyette bulunan bazı lüks süpermarketlerde satılmaya başladı
 
Domuz eti, 2006 yılında Türk Gıda Kodeksi Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uygun hale getirildi. AB mevzuatına uygun olarak; at ve yaban domuzu da kasaplık hayvan olarak tanımlandı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hazırladığı, “Türk Gıda Kodeksi – Çiğ Kırmızı Et ve Hazırlanmış Kırmızı Et Karışımları Tebliği” ile “Çiğ Kanatlı Eti ve Hazırlanmış Kanatlı Eti Karışımları Tebliği”, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, domuz ve domuz ürünlerinin kasaplarda ve diğer et reyonlarında satılmasının önü açıldı. Kırmızı et tebliğinde, kasaplık büyükbaş hayvanlar “sığır, manda ve deve”, kasaplık küçükbaş hayvanlar “koyun ve keçi”, diğer kasaplık hayvanlar da “Domuz, yaban domuzu, at ve tavşan” olarak sayıldı.
 
Milli Gazete'nin haberine göre domuzun kasaplık hayvan statüsüne alınmasının ardından, domuz eti reyonlardaki yerini aldı. Büyükşehirlerde faaliyette bulunan kimi lüks süpermarketlerde satışa sunulan domuz ürünlerini gören vatandaşlar, neye uğradıklarını şaşırdılar. Domuz etinin bu kadar aleni bir biçimde satılmasına vatandaşlar tepki gösterdi.
 
Domuz etinin diğer etlerle aynı yerde satılması ise dikkat çekiyor. Daha önce bazı mağazalarda satılmaya başlanan ve özel bölümlere konulan bu sistemin halk marketlerinde diğer etlerle aynı reyonda bulunması ise toplumu, domuz etine alıştırıyorlar yorumlarına sebep oldu. Kırmızı et ve peynir ile aynı reyonlarda satılan domuz etinin sadece alt bandında Domuz Ürünleri ibaresi yer alıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 10:51
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 7 yıl Önce

Sizden rica ediyorum hnagi marketlerin reyonlarında domuz eti bulundurduğunu da lütfen yazın ki millet görsün...

artık
artık - 7 yıl Önce

İnsanların itikadlarını yavaş yavaş bozuyorlar. Domuz etide neymiş. Kafir olmadık daha çok şükür.

baran tungia
baran tungia - 7 yıl Önce

işte bunlar hep et

ali akça
ali akça - 7 yıl Önce

Bu durumu , 2006 yılında, imamhatipli diye sevdiğimiz Müslümanların yasal hale getirmesi düşündürücü...

banner39