banner39

Dönüşecek dershanelere 'kırmızı kitap' ayarı

Dershanelerin özel okula dönüşümü sırasında uygulanan denetimlerde, dersanelerin "yasadışı yapılanmalar"la bağlantıları da incelenecek

Güncel 08.05.2015, 11:02 08.05.2015, 11:39
Dönüşecek dershanelere 'kırmızı kitap' ayarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşümleri sırasında sıkı denetimler uygulanacağını, bu denetimlerde okulların "yasadışı yapılanmalarla" bağlantılarının  olup olmadığına da bakılacağını söyledi. Bakan Avcı, ruhsatlandırmanın da ona göre yapılacağını söyledi.

Bakan Avcı, bu dershaneleri; mali yapıları, kaçak işçi çalıştırıp çalıştırmadıkları, sigortasız öğretmen olup olmadığına ilişkin çok ayrıntılı incelemeden geçirdiklerini açıkladı.

Sabah Gazetesi'nde yer alan haberde göre Bakan Avcı şu açıklamalarda bulundu: Dönüşüm için şu ana kadar 2 bin 206 kurum başvurdu. Bunların 2 bin 174'ü kabul edildi. Müracaat eden dershanelerin, kurumları; mali yapılarından, kaçak işçi veya öğretmen çalıştırıp çalıştırmadıklarına kadar tüm özellikleriyle değerlendiriyoruz. Bu araştırmalar neticesinde izinler veriliyor. 2 bin 174'ten 118'ine ruhsat verdik. Bu nasıl sıkı incelemeden geçirdiğimizi gösteriyor.

BAĞLANTI VARSA...

Paralel Yapı'ya yakın dershaneler dönüşme şartlarını taşımıyorlarsa dönüşemeyecekler. Paralel Yapı'nın dershanesi ya da kurumu olduğunu bilirsek ve bunu kanıtlarsak ki, bunu kanıtlamak da o kadar zor değil o bilgileri değerlendiriyoruz ona göre ruhsatlandırıyoruz.

YURTDIŞINDAKİ OKULLAR

Bazı ülkelerden şikâyetler geliyor. Bazı ülkeler de Türkiye'deki olaylar nedeniyle bu okullardan endişe duyuyor. Paralel Yapı'ya atfedilen okulların çok büyük bir bölümü vakti zamanında yine Türk Devleti'nin de referanslarıyla bugüne gelebilmiş okullardır. Türkiye'de olup bitenler dünyanın gözü önünde... Dolayısıyla oranın otoriteleri, yöneticileri, Somali'de olduğu gibi, Kazakistan'da hatta Japonya'da olduğu gibi bize soruyorlar, 'Bu okullara zamanında siz referans oldunuz, biz de izin verdik. Ama yaşananları görünce bizde de tereddüt hasıl oldu' diyor. Veya bazı ülkelerde istihbarî bilgilerine dayalı olarak bunu söylüyor. Mesela Azerbaycan diyor ki, 'Buradaki okullardan ben de şikâyetçiyim, ya siz bunları devralın veya ben kapatacağım.' Bu tür öneriler oranın yöneticileri tarafından geldiği zaman bunları karşılayabilmek üzere Maarif Vakfı adında bir vakıf kuruyoruz.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?