banner15

Dopingli pehlivan altın kemeri iade etti

Kırkpınar'da 2011, 2012 ve 2013 müsabakalarında başpehlivan olan Ali Gürbüz, kanında doping bulunması üzerine altın kemeri iade etti

Dopingli pehlivan altın kemeri iade etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Ali Gürbüz altın kemeri Edirne Belediyesi'ne iade etti. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde efsane başpehlivan Ahmet Taşçı'nın ardından 16 yıl sonra altın kemerin ebedi sahibi Antalya'lı Ali Gürbüz oldu. Yağlı güreşlerin olimpiyatı olarak kabul edilen Kırkpınar'da 2011 - 2012 - 2013 yılında başpehlivan olan Gürbüz'ün altın kemer sevinci uzun sürmedi.

Güreşlerin hemen ardından alınan kan numunelerinde doping maddesine rastlandı. İkinci numunenin sonuçlarında da dopingin bulunması üzerine Edirne Belediyesi, Ali Gürbüz'den altın kemeri geri istedi.

İki yıl müsabakalardan men edilen Ali Gürbüz altın kemeri Edirne'ye gönderdi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, altın kemerin kendisinde olduğunu söyledi.

Belediye Meclis Salonu'nda bir basın toplantısı düzenleyen Sedefçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde bir başpehlivandan ebedi altın kemerin ilk kez alındığını söyledi. Kırkpınar'da uzun yıllardan beri doping kontrolünün yapıldığını hatırlatan Sedefçi, "15 yıldan bu yana her yıl Kırkpınar'da doping numuneleri alınır. Bu numuneler ilgili yerlere gönderilir. Raporlar alınır. Bu yıl belli boylarda pehlivanlardan numune alındı. İki tane kan örneği alındı. Ve bildiğiniz gibi baş, başaltı ve bazı boylarda dereceye giren güreşçilerde doping çıktı." dedi.

Sonuçların kesinleşmesinin ardından altın kemeri çok sevdiği, değer verdiği ve altın kemeri hak ettiğini düşündüğü Ali Gürbüz'den almak zorunda kaldığını belirten Sedefçi, "Ali Gürbüz'ün dopingi bilerek kullandığına asla inanmıyorum. Kesinkes bilinçsizce, iyi niyetle herhangi bir rahatsızlık sonucunda bilmeyerek aldığı ilaçtan doping çıktığına inanıyorum. Ali'nin dopinge ihtiyacı yok. Allah yardımcısı olsun. Bu iki senelik zaman çabuk çeker. İnşallah bu süre sonra Ali Gürbüz kardeşimize bakarsınız 2019'larda altın kemeri yeniden ben takarım. Biz kısmetse haftaya ikinci pehlivan kardeşimizle. Şu an başpehlivanlık ünvanını ona vereceğiz. Ve altın kemeri bir yıl ona emanet vereceğiz. Haftaya kendisiyle görüşerek beraberce kendisine kemeri takdim edeceğiz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48