Dört bakandan kararlılık mesajı

4. Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı'nda yapıldı. Toplantının ardından açıklama yapan Bakanlar, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Dört bakandan kararlılık mesajı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çavuşoğlu, Gül, Albayrak ve Soylu Avrupa Birliği Başkanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, vize serbestisi konusunda yedi kriter olduğunu, şu an altı kritere düştüğünü açıkladı. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki süreçte Avrupa Konseyi ile daha yakın adımlar atacağız. İşbirliği iki tarafında yararına olmuştur. Gümrük birliği müzakerelerinin yeniden başlatılması ile ilgili çalışmalarımızı Hazine ve Maliye Bakanımız ve bizler sürdürüyoruz. AB kurumları ve komiserlerle çalışmayı sürdürüyoruz. 6 kriter kaldı. Bunlarla ilgili çalışıyoruz.Sadece parlamanter meclis değilm insan hakları dahil yakın ilişkilerimiz var. Bu konudaki tüm çabaların karşılığını almayı, siyasi engellerin çıkarılmasını istemiyoruz. AB üyelerinden son zamanlarda gelen desteklerden bunu istiyoruz. PKK, PYD, FETÖ gibi konularda daha fazla destek vermeliler. Bu konularda işbirliği bekliyoruz" dedi. Çavuşoğlu sözlerine, "Vize serbestisi dahil çabalarımızın karşılığını AB'den almak istiyoruz ve siyasi engeller çıkarılmasını istemiyoruz" diyerek devam etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün konuşmasından satırbaşları;

 "Yargıda hedef süre uygulamasının pilot uygulamalarını pazartesi günü başlatacağız. 1 Ocak'tan itibaren bu uygulama hayata geçecek."

"Daha güçlü hukuk sistemi daha güçlü demokrasi ve hükümet demektir. Önümüzdeki föne, yargıya güvenin hızlanacağı ve yargıya güvenin artacağı bir dönem olacak." 

"Yargı reformu strateji belgesini güncellemeye karar verdik."

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamaları;

"Türk ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan cari açığı azaltma en önemli hedeflerimizden biridir. Kamuda başlattığımız tasarrufta iyileşme görüyoruz, göreceğiz."

"Bankalarımız ve reel sektörle birlikte adımlar atmaya başladık. Bugün açıklanan ihracat ve ithalat rakamları kısa ve orta vadeli hedeflerimiz açısından oldukça olumlu bir gösterge ortaya koydu. Geçtiğimiz yılın dış ticaret açığına kıyasla yüze 33 civarında gerileme görüyoruz bu çok önemli."

"Cari açığı azaltmak temel hedeflerimizden biri.Yaklaşık 5,5 milyon mükellefimizden 60 milyar TL’den yüksek bir rakam yapılandırıldı. Çok güzel ve başarılı bir süreç olduğunu ortaya koyuyor."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları;

"Bu toplantı ülkemizin reform iradesini teyit etmektedir. İçerideki toplantıda da özellikle çok olumlu bir hava oluşmuştur. Bundan da etkilendiğimizi ifade etmek isterim. Türkiye AB hedeflerini yerine getirmeye çalışırken diğer tarafta terörle mücadele etmektedir."

"Türkiye sınır güvenliği konusunda önemli adımlar atmıştır. Bütün bunlarla birlikte hem uyuşturucu hem de organize suçlarla mücadelesine devam etmiştir. Türkiye bu mücadelesini sürdürmese inanıyoruz ki Avrupa ciddi bir tehdit altında kalacaktır."

BASIN TOPLANTISININ SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

ALMANYA VE FRANSA TEMASLARINDA TÜRKİYE’YE BAKIŞ NASILDI BEKLENTİLERİ NEYDİ? LONDRA’YA DA ZİYARETİNİZ OLACAK MI?

BAKAN ALBAYRAK:
Son birkaç aydır ABD merkezli bir türbülans dönemi yaşıyoruz. Ekonomi merkezli ciddi tehdit edildiği bir süreç yaşıyoruz. Yeni bir süreci farklı bir şekilde yürütme söz konusu. ABD’nin son dönemdeki bu çıkışları Türkiye için olduğu kadar başka ülkeler için de problemleri beraberinde getiriyor. İngiliz muhataplarımızla görüşmelerimiz olacak. Türkiye ve AB artık iç içe geçmiş iki taraf. Ortak refleksler vermesi gerek iki taraf.Önemli görüşmeler ortaya koyuyoruz. Önümüzdeki ziyaretlerle bu ilişkilerin çok daha farklı noktaya taşınacağına inanıyorum.
İki tarafta da irade olmalıdır. Gördüğüm şudur: İki taraf için de ortak aksiyon noktasında çok olumlu bir süreç yaşıyoruz.

AB SÜRECİNDE KİLİT İFADLEERİNDNE BİRSİ DE UYARGIDA REFORM. NASIL BÜR SÜREÇ OALCAK?

BAKAN GÜL:

AB’nin önerileri bizim çalışma alanımız içinde. Türkiye uluslararası hukuka uygun bir hukuk devleti. Elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz iş birliğini sürdürüyoruz. OHAL’den sonra deregülasyonları da kaldırdık. OHAL’den sonra pozitif hava yargı ve demokrasi alanına da yansıyacaktır. AİHM nezdine Türkiye’nin şikayetlerinde son 15 yılın en düşük başvurusundayız.

TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA AB ÜYESİ ÜLKELERLE YÜRÜTÜLEN SÜREÇTEN MEMNUN MUUSNUZ?

BAKAN SOYLU:

Türkiye terörle ilgili olarak çok kritik bir bölgede. Suriye’yi, Irak’ı biliyoruz. Buralardan gitmeye çalışan bir terör hadisesini de biliyoruz. FETÖ konusunda maalesef aynı samimiyeti göremiyoruz. Biz İnterpol konusunda bile ortak bir değerlendirmemiz söz konusu değil. Bunun terör konusunda bir çifte standart oluşturduğu ortadadır. Ama adi suçlar ve diğer mesellerde AB ile işbirliğimiz devam etmektedir. Terörün sınırları aştığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Bu sadece bizim sorunumuz değil. Türkiye DEAŞ ile mücadelede başarıyla sınavını vermiştir. Bu kadar yoğun bir terör mücadelesi yapan bir ülke hukuk devletinin tüm ilkelerin bağlı kalarak bunu başarmaktadır. Yoksa bizi linç ederlerdi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI NEREDE OLACAK?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bir sonraki toplantının 11 Aralık 2018 tarihinde Adalet Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini açıkladı.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 17:16
YORUM EKLE

banner39