banner39

DP'li vekillerin mirasçılarının alacak davası başladı

27 Mayıs'ta milletvekili olan 9 kişinin mirasçılarının 18 aylık maaş ve sosyal hakların ödenmesi talebiyle açtığı davanın görülmesine başlandı

Güncel 22.05.2014, 16:18 22.05.2014, 16:21
DP'li vekillerin mirasçılarının alacak davası başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

27 Mayıs askeri müdahalesi sırasında Demokrat Parti (DP) milletvekili olan 9 kişinin mirasçılarının, o döneme ilişkin 18 aylık milletvekili maaş ve sosyal haklarının ödenmesi için TBMM'ye karşı açtıkları alacak davasının görülmesine başlandı. 

Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya davacıların avukatı Gökhan Karateke ile TBMM avukatı Mehmet Cevdet Yaşar katıldı.

Hakim Özden Güler, tarafları uzlaşmaya teşvik etti. Ancak taraflar sulh olmayacaklarını bildirdi. 

Bunun üzerine Hakim Güler, taraflara delillerini bildirmeleri için 2 hafta kesin süre vererek, duruşmayı erteledi.

DAVANIN DİLEKÇESİ

Dönemin DP milletvekilleri Abdulkerim Sebati Acun, Enver Dündar Başar ve Mehmet İlhan Yalkın'ın mirasçılarının açtığı davanın dilekçesinde, milletvekilliği görev süresinin hangi durumlarda biteceği özetlendikten sonra, 27 Mayıs 1960 darbesiyle DP milletvekillerinin gözaltına alındığı, bu fiili durumla da anayasal parlamenterlik hakları ile mali ve sosyal haklarının hukuka aykırı olarak gasp edildiği ileri sürüldü.

Abdulkerim Sebati Acun, Enver Dündar Başar ile Mehmet İlhan Yalkın'ın Haziran 1960'tan Kasım 1961'e kadar olan maddi ve sosyal alacakları olduğu ileri sürülen dilekçede, TBMM'den milletvekillerinin yasal mirasçılarına, bu süreye ilişkin 132 bin lira alacaklarının ödenmesi talep edildi. 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?