banner15

D.Türkistan'da orucu yasaklayan Çin'den, Türkiye'de iftar

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkistanlı bazı öğrencilere iftar verildiği gerekçesiyle yaptıkları protesto gösterisinde Doğu Türkistan'da 35 milyon Türk'ün oruç tutmasını yasaklamaya çalıştığını dile getirdi

D.Türkistan'da orucu yasaklayan Çin'den, Türkiye'de iftar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkistanlı bazı öğrencilere iftar verildiği gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlendi.

Beşiktaş İskelesi yanında ellerinde Türkistan ve Türkiye bayraklarıyla toplanan grup, "Çin Doğu Türkistan'da orucu yasaklıyor, Türkiye'de iftar veriyor" yazılı pankart açıp Çin aleyhinde bir süre slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, Çin'in, Doğu Türkistan'da 35 milyon Türk'ün oruç tutmasını yasaklamaya çalıştığını dile getirerek, "Çin, dünyanın gözünü boyayarak, ikiyüzlü politikalarıyla, Türkiye'de Türk milletini kandırmak için 400 Uygur öğrenciye iftar veriyor. Biz bunu şiddetle kınıyoruz." dedi.

Bir milyon Türkistanlının Çin yönetimi tarafından kamplara alındığını ve birçoğunun katledildiğini söyleyen Tümtürk, "Aynı Çin, Doğu Türkistanlı öğrencileri tehditle iftar yemeğine davet etmiş durumda ve yarın basında Çin yönetiminin Türkistanlılara yönelik olumlu tutumundan bahsedecekler. Çin bizi ne zamana kadar kandıracak?" ifadelerini kullandı.

Gruptakiler, protestonun ardından ezanın okunmasıyla kurdukları yer sofralarında iftar yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 08:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet Bey
mehmet Bey - 2 yıl Önce

Çin Doğu Türkistan ilişkilerinde ön yargılardan kurtulalım artık. Ben uzun yıllar çine gidip gelen birisi olarak diyorumki; bizim ülkemizde zaman zaman başlatılan uygurlar üzerinden Çin karşıtlığı probagandaları doğru değildir. çıkan haberlerin künhüne vakıf olmadan, hemen onun üzerinden kanaatimizi pekiştirmeyelim.

banner39

banner50

banner47

banner48