banner15

Dündar ve Gül'ün ilk duruşması yarın

Can Dündar ve Erdem Gül'ün MİT TIR'larını haber yapması ile ilgili davası yarın başlıyor...

Dündar ve Gül'ün ilk duruşması yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül hakkındaki ilk duruşma yarın görülecek.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığı "müşteki" sıfatıyla yer alıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan 473 sayfalık iddianamede, Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulması olayına geniş yer veriliyor.

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ve Emre Uslu ile MİT TIR'larını durduran muvazzaf subaylar ile emniyet mensuplarının yargılandığı 122 sanıklı "Selam Tevhid'de Kumpas" davasının ayrıntılarının da yer aldığı iddianamede, TIR'ların Suriye'deki Türkmenlere yardım malzemesi taşıdığını, ancak bu TIR'ların paralel yapı yöneticisi ve üyesi konumundaki şüpheliler tarafından sahte ihbar ve deliller uydurularak durdurulduğu anlatılıyor.

Bu eylemi gerçekleştirenlerin amacının Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetini Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde "Teröre destek veren ülke" sıfatıyla yargılatmak olduğu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün ise bu amaca hizmet ettiği ileri sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 10:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48