banner39

Dünya Bilim Akademisi Ödülü Prof. Buğra'ya

Prof. Dr. Buğra, Dünya Bilim Akademisi Ödülü'nün sahibi oldu

Güncel 16.12.2015, 13:12 16.12.2015, 13:48
Dünya Bilim Akademisi Ödülü Prof. Buğra'ya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Buğra, The World Academy of Sciences (TWAS) "2015 Dünya Bilim Akademisi Ödülü"nü aldı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, gelişmekte olan ülkelerdeki bilimsel faaliyetleri desteklemek amacıyla kurulan TWAS'ın "2015 yılı Dünya Bilim Akademisi Ödülü", Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Sosyal Politika Forumu Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Buğra'ya verildi.

Prof. Dr. Buğra'ya, gelişmekte olan ekonomilerde ve küresel düzeyde sosyal politikalar konusundaki araştırmalara katkısı dolayısıyla sunulan ödül, "Celso Furtado Ödülü" olarak da biliniyor.

Türkiye'de devlet ve iş adamı ilişkisini akademik olarak çalışan Ayşe Buğra, karşılaştırmalı sosyal politika ve gelişme iktisadı başlıklarındaki birikimi ile tanınıyor.

Karl Polanyi'nin Büyük Dönüşüm eserini Türkçe'ye çeviren Ayşe Buğra'nın akademik dergilerde ve derleme kitaplarda yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor. Buğra, iktisadi düşünce tarihi ve iktisat metodolojisi, karşılaştırmalı sosyal politika, gelişme iktisadı gibi konularda araştırmalar ve yayınlar yapıyor.

Buğra'nın kitapları arasında İktisatçılar ve İnsanlar, State and Businessmen in Modern Turkey (Devlet ve İşadamları), Islam in Economic Organizations, Devlet-Piyasa Karşıtlığının Ötesinde, New Capitalism in Turkey The Relationship between Politics, Religion and Business (Türkiye'de Yeni Kapitalizm: Siyaset, Din ve İş Dünyası) yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?