banner15

Dünya İnsani Zirvesi bugün bitiyor

Dünya İnsani Zirvesi, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ban Ki-Mun'un katılacağı kapanış toplantısı ile sona erecek

Dünya İnsani Zirvesi bugün bitiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler'in (BM) ilk kez düzenlediği ve Türkiye'nin ev sahipliğini yaptığı Dünya İnsani Zirvesi, bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un katılacağı ortak basın toplantısı ve kapanış programıyla sona erecek.

BM Genel Sekreteri Ban'ın girişimiyle BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin (UNOCHA) organizasyonunda yapılan, dün İstanbul'da başlayan zirvede, küresel insani yardım sistemi masaya yatırılırken, sorunlara çözüm yollarının bulunması amaçlanıyor.

Bugün sona erecek zirvede, "Belediye Başkanları Odak Oturumu: Kentlerin Göçe Cevabı", "İnsani kriz mağdurları ve çalışanlarının tecrübe paylaşımı", "İnsanlığı ve normları korumak", "Türkiye’de Bulunan Suriyelilerin Hukuki Durumu ve Suriyelilere Sağlanan Hak ve Hizmetler", "Doğal Afetler ve İklim Değişikliği- Kriz ve Risk Yönetimine Farklı Yaklaşım" gibi farklı başlıklarda oturumlar düzenleniyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, BM Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown, Nobel Barış Ödülü'nü 2014'te Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay ile paylaşan Hintli aktivist Kailash Satyarthi de konuşma yapmasının öngörüldüğü zirve, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban'ın katılacağı ortak basın toplantısı ve kapanış programıyla sona erecek.

BM Genel Sekreteri Ban ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açılış konuşmalarıyla başlayan zirvede, dünden bu yana yuvarlak masa toplantıları, özel oturum ve çok sayıda yan etkinlik düzenlenmeye devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ

Zirvede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjeorge Ivanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri Ban ile de görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Fransa Enerji ve Çevre Bakanı Segolene Royal, Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah Nasır bin Halife Al Sani, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Almanya Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere zirve sırasında yaptığı ikili görüşmelerde Suriye meselesi, terörle mücadele, mülteci dramı, Türkiye-AB Eylem Planı gibi konular ele alındı.

Zirvede, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, İrlanda Cumhurbaşkanı Higgins, Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn, Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Yunanistan Başbakanı Çipras, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile birçok ülkenin üst düzey temsilcisi konuşmalar yaptı.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, zirve kapsamında düzenlenen "Kadın ve Çocuk Ekseninde Türkiye İnsani Yardım Perspektifi" başlıklı özel oturumunda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan heyet başkanları onuruna akşam yemeği verdi.

BM tarafından, zirve için hazırlanan ve İngilizce yayın yapan resmi internet sitesi ve Twitter hesabından etkinliklere ilişkin bilgilendirmeler yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48