'Dünya, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine kulak tıkamamalı'

Eski Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Kavas, FETÖ konusunda diğer ülkelerin de dikkatli olması gerektiğini belirterek, "Dünya, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine kulak tıkarsa bunun bedelini ağır öder." dedi.

Güncel 22.12.2016, 19:08 22.12.2016, 19:08
'Dünya, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine kulak tıkamamalı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Çad Büyükelçisi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği (ORDAF) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, Türkiye'nin şu anda FETÖ ile mücadele konusunda ciddi bir çalışma başlattığını söyledi.

FETÖ konusunda, "Eninde sonunda herkes gerçeği görmek zorunda. Görmek istemeyen sonucuna katlanır." değerlendirmesinde bulunan Kavas, Türkiye'nin bu mücadelesine kulak verenlerin kazanacağını vurguladı.

Örgütün Türkiye'ye yaptıklarının benzerlerinin başka ülkelerde gerçekleşme ihtimalinin büyük olduğunu dile getiren Kavas, "Dünya, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine kulak tıkarsa bunun bedelini ağır öder. Aynısını o ülkelerde de yapacaklar. Böyle bir şeyle karşılaştıklarında kalkıp Türkiye'ye; 'Siz bizi uyarmadınız' deme gibi bir şansları yok." dedi.

Prof. Dr. Kavas, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimin, büyükelçiler tarafından net bir şekilde ülkelere aktarılamadığını iddia ederek, "Dünya, Türkiye'de yaşanan sürecin yarısını ya da çeyreğini bilse, FETÖ okullarını anında kapatır." görüşünü dile getirdi.

Ülkelerindeki FETÖ okullarını kapatan ya da devreden ülkelerin büyükelçilerinin Ankara'da bir araya geldiğini anımsatan Kavas, şöyle devam etti:

"15 Temmuz gecesini yaşadılar ve ülkelerini bilgilendirdiler. Tüm büyükelçi ya da temsilcilerin o geceyi ülkelerine aktarması gerekiyor. Ben çok sınırlı sayıda büyükelçinin bunu yaptığını düşünüyorum. Öncelikle Ankara'daki büyükelçiler Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz sürecini, çarpıtarak olmasa bile ülkelerini ikna edecek şekilde vermedikleri için bugün ülkeleri hiçbir harekette bulunmuyor. Halbuki, bazı ülkelerin büyükelçileri 15 Temmuz'u çok bir net bir şekilde ülkelerine anlattıkları için bu ülkelerdeki FETÖ okulları kapatılıyor."

"TÜRKİYE, AFRİKALI LİDERLERİ İKNA ETMEK ZORUNDA"

Kavas, Afrika'da FETÖ yapılanmasının 20 yıllık bir süreci kapsadığına dikkati çekerek, "hayır" adı altında Afrika'da kurulan okulların ya da aktarılan paraların şaibeli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kavas, sadece Dışişleri Bakanlığından gönderilecek bir iki yazıyla devletleri ve liderleri FETÖ konusunda ikna etmenin mümkün olmadığını, Türk diplomatların, Afrikalı liderlere harf harf, kelime kelime bu terör örgütünü anlatması gerektiğini dile getirdi.

Kavas, "Örgütün Afrika'daki varlık sebebini, nasıl kurulduğunu ve nasıl bugünlere geldiğini Afrikalı liderler bilmiyor. Dolayısıyla Türkiye, 15 Temmuz'u öncesi ve sonrasıyla yaşananları çok iyi bir dille belgelendirmeli ve bunu muhataplarına bir an önce vermeli. Bu sadece resmi ziyaretlerdeki birkaç konuşma ile olacak kadar basit değil." dedi.

Devletin böyle bir çalışması bulunduğunu ancak bunun paralel yapının oradaki çalışmaları ile mukayese edildiğinde çok sınırlı olduğunu aktaran Prof. Dr. Kavas, "Ankara'daki büyükelçiler FETÖ ile ilgili eksik bilgi sahibi iseler bunların bir an önce kapsamlı şekilde bilgilendirilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Kavas, Türkiye merkezli olarak ortaya çıkan FETÖ'nün, daha sonra küresel güçler tarafından fark edilerek kullanılmaya başlandığını ve açtığı okullarla Avrupa ve ABD'ye maddi-manevi kaynak aktaran bir örgüte dönüştüğünü söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?