banner39

Dünyanın en büyük ebru denemesi

Gaziantep'te bir çift, 70 metrekare ebru yaparak Güinness Rekorlar Kitabı'na girmeye çalışacak

Güncel 10.09.2013, 14:10 10.09.2013, 14:10
Dünyanın en büyük ebru denemesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziantepli Mesut-Leyla Osmanlıoğlu çifti, 2. Dünya Ebru Günü Festivali kapsamında 70 metrekare ebru yaparak Güinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hazırlanıyor.

Anadolu Süsleme Sanatları Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı ve ebru sanatçısı Mesut Osmanlıoğlu, ''2. Dünya Ebru Günü Festivali"nin 14 Eylül'de Sankopark Alışveriş Merkezi'nde yapılacağını hatırlattı. Festivalde, ebru sanatına yönelik çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirileceğini ifade eden Osmanlıoğlu, şunları kaydetti:

"Etkinlikte, eşim Leyla Osmanlıoğlu ile dünyanın en büyük ebrusunu yapmaya çalışacağız ve bu konudaki hazırlıklarımız devam ediyor. Dünyanın en büyük ebrusu 45 metrekareyle Trabzon'da yapıldı. Biz bir kere 50 metrekareyi yaptık ama eni Trabzon'da yapılandan küçük olduğu için geçerli sayılmadı. İnşallah 70 metrekareden daha fazla büyüklükte dünyanın en büyük ebrusunu yapacağız. Rekor denememiz Guinness kapsamında gerçekleşecek."

Rekorun Gaziantep adına tescil edileceğini vurgulayan Osmanlıoğlu, çalışmanın kentin kültür ve sanat gelişimine katkı sağlayacağını belirtti.

Osmanlıoğlu, festival kapsamında Zeugma Kültür ve Kongre Merkezinde ebru sergisi açılacağını söyledi.

Sergiye, 6 ülkeden 99 ebru sanatçısının 199 eseriyle katılacağını anımsatan Osmanlıoğlu, "Sergide çok nadide eserler satışa sunulacak. Ayrıca dünyanın ilk ebru müzesinin Gaziantep'e kurulması için çalışma yapıyorum. Gaziantep'e bir de ebru müzesi yakışacaktır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?