banner39

Dünyanın en büyük ebrusu Gaziantep'te yapıldı

2. Dünya Ebru Günü Festivali kapsamında "dünyanın en büyük ebrusu" yapılarak Guinness rekoru kırıldı

Güncel 14.09.2013, 19:14 14.09.2013, 19:14
Dünyanın en büyük ebrusu Gaziantep'te yapıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziantep'te dünyanın en büyük ebrusu yapılarak Guinness rekoru kırıldı.

Sanko Holding'den yapılan açıklamaya göre, Anadolu Süsleme Sanatları Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Mesut Osmanlıoğlu'nun organizasyonuyla gerçekleştirilen rekor denemesi, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat ve Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng'in "boya atması" ile başladı.

Sanko Park AVM girişinde kurulan büyük tavanın etrafına dizilen yaklaşık 70 sanatçının çalışmaları sonrasında tavadan çıkarılan ebru, Gaziantep 4. Noterliğinden gelen görevlilerin ölçümü ile kayıt altına alındı.

Rekor denemesi sonrasında mutluluğunu diğer sanatçılarla paylaşan Osmanlıoğlu, "41,5 metrekare olan rekoru, bugün burada 76,47 metrekare ile kırdık. Noter tespitini, rekora ilişkin yazılı ve görsel basında yer alan haberleri İngiltere'deki Guinness merkezine göndereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

İncelemelerin ardından rekorun tescil edileceğini anımsatan Osmanlıoğlu, tescili destek veren kurum ve kuruluş adına alacaklarını kaydetti

Osmanlıoğlu, böylece Gaziantep'in "Gazi" unvanının yanına, "Guinness Rekorlu Şehir" unvanını da eklemiş olacaklarına dikkati çekti.

Rekor denemesinin "Gaziantep adına en büyük hayali" olduğunu ifade eden Osmanlıoğlu, "Bundan sonraki hedefim dünyanın ilk ebru müzesini kurmaktır. Gazianteplilerle, sanatseverlerle, ebru sanatına gönül verenlerle bunu da başaracağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?