banner15

Dürümlü katliamında hayatını kaybeden 16 kişi anıldı

PKK'lı teröristler tarafından Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında patlayıcı yüklü kamyonun infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybeden 16 kişi için anma programı düzenlendi.

Dürümlü katliamında hayatını kaybeden 16 kişi anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK mensuplarınca 12 Mayıs 2016'da Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında 15 ton patlayıcı yüklü kamyonun infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybeden 16 kişi için anma programı yapıldı.

PKK’lı teröristlerin, Bingöl'ün Genç ilçesinde gasbettikten sonra 15 ton patlayıcı yükledikleri kamyonu 12 Mayıs 2016'da Dürümlü mezrasında infilak ettirdiği saldırıda yaşamını yitiren 16 kişi için, saldırının yıl dönümünde Tanışık Mahallesi'nde düzenlenen anma programında mevlit okundu, dualar edildi.

"DEVLET İNŞALLAH BU TERÖRÜ BİTİRECEK"

Saldırıda dört amcasını ve yakınlarını kaybeden Musa Yakar da yakınlarının anma etkinliğine katılmak için Ankara'dan geldiğini belirtti.

Katliamın yıl dönümünde kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür eden Yakar, "Katliamın acısı ilk günkü gibi taze. Bu acıyı bize yaşatanlardan bazıları yakalandı ve cezasını çekiyor. Bunun için devletimize teşekkür ediyoruz. 16 kişi az değil. Onlar her zaman kalbimizde yaşayacak." diye konuştu.

Yakar, PKK'nın benzer birçok katliam yaptığını kaydederek, benzer katliamların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Devletin teröristlere karşı kararlı bir şeklide mücadele ettiğini vurgulayan Yakar, "Devlet inşallah bu terör örgütünü bitirecek. İnşallah bu terör örgütünden kurtulacağız." ifadelerini kullandı.

Anma programına, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

DÜRÜMLÜ KATLİAMI

Bingöl'ün Genç ilçesinde gasbettikten sonra 15 ton patlayıcı yükledikleri kamyonu 12 Mayıs gecesi Yenişehir ilçesi Tanışık Mahallesi'ne getiren PKK'lı teröristler ile durumlarından şüphelenen köylüler arasında münakaşa yaşanmış, vatandaşların, köylerine almak istememesi üzerine kamyonla Dürümlü'ye hareket eden ve köylülerce takibe alındıklarını fark eden teröristler, patlayıcı yüklü kamyonu mezra girişinde infilak ettirmişti.

Patlamada, 16 kişi hayatını kaybetmiş, 23 kişi yaralanmıştı. Patlamanın şiddeti kentin birçok ilçesinde hissedilmiş, olay yerinde 20 metre genişliğinde ve 4 metre derinliğinde çukur oluşmuştu. PKK'nın gerçekleştirdiği saldırı 36 çocuğun yetim, 8 kadının da dul kalmasına neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 17:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48