banner39

Dürümlü'de ölenler için gıyabi namaz

Dürümlü'de PKK'nın saldırısında ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, basın açıklaması yapıldı

Güncel 20.05.2016, 15:37 20.05.2016, 16:19
Dürümlü'de ölenler için gıyabi namaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nin Sarıkamış Köyü Dürümlü Mezrası'nda PKK'lıların patlayıcı yüklü kamyonu infilak ettirmesi sonucu hayatını kaybeden 16 kişi için, sivil toplum kuruluşları tarafından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyarbakır'da çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyeleri, Sur İlçesi'nde bulanan Ulu Camii'nde kıldıkları Cuma Namazının ardından, 12 Mayıs gecesi Dürümlü Mezrası'nda PKK'lıların patlayıcı yüklü kamyonun patlaması sonucu hayatını kaybeden 16 kişi için gıyabi cenaze namazı kıldı. Ölenler için kılınan namazın ardından Ulu Camii önünde 'PKK, Kürdistan'dan defol. Zalimler için yaşasın cehennem' sloganlarıyla basın açıklaması yapan İslami STK'lar, yaşanan olayın Roboski'den farklı olmadığını dile getirdiler.

Hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Cemil Cahit Ünsal, kelimelerin kifayetsiz kaldığı Dürümlü mezrası katliamı tarihin unutulmayacak, eskimeyecek kanlı sayfaları arasına girdiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Yaklaşık bir yıldır bölgede yaşanan çatışmalar, düzenlenen operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle hiçbir dönemde meydana gelmeyen acı ve mağduriyetler küfesi mazlum Kürt halkının sırtına bindirildi. Bu süreçte şehirler harabeye çevrildi, tarihi mekanlar ve manevi miras yok edildi. Her şeyden önemlisi de halkımızın canı bir hiç pahasına, emperyalistlerin kirli oyunlarına ve devrimci ütopyalara kurban edildi. Fantezilerini Kürt halkının kanıyla diri tutmaya çalışanlar her yeni gün yeni bir katliama imza atıyor. Son olarak Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Sarıkamış Köyü Dürümlü Mezrası'nda PKK'nın bomba yüklü bir kamyonu patlatması sonucu Tanışık Köyü'nden 16 mazlum Kürt parçalanarak hayatını kaybetti. Amed Surları tarih boyu elbet büyük zulümlere, katliamlara şahitlik etmiştir. Ama kelimelerin kifayetsiz kaldığı Dürümlü Mezrası katliamı tarihin unutulmayacak, eskimeyecek kanlı sayfaları arasına girmiştir. İnsanların vücutlarından parçaların; günlerce, yüzlerce metre uzak mesafeden toplanıp ancak definlerinin gerçekleşebildiği başkada bir katliam daha yaşamamıştır bu şehir. İnsanlığın kendinden utanç duymaya başladığı bu günlerde, kendi halkına böylesi zulüm ve katliamları reva gören daha kaç örgüt vardır. Şehirleri viraneye çevirerek insanların yaşam hakkına tecavüz edenler sanmasın ki Kürt halkı bugünleri unutacaktır. Herkes ne ekmişse hasat vakti geldiğinde onu biçecektir. Mazlumun zalimden hesap soracağı gün, zalimin zulmünü icra ettiği günlerden daha çetin olacağı bilinmelidir. Dürümlü'de meydana gelen bu olayın yol açtığı trajedi ve toplumsal belleklerde açtığı yara ve halkımıza yaşattığı acı Roboski'den farklı değildir. Lime lime parçalanmış ceset parçalarını kilometrelerce ötede arayan mağdur yakınlarının olduğu bir tabloya gözlerini kapatanların toplum nezdinde inandırıcılığı kalmayacaktır. Diyarbakır İslami STK'ları olarak kimden baktığına ve kime yapıldığına bakmaksızın her zaman zalimin karşısında mazlumun yanında olduk. Geçmişte Roboski katliamını yapanları kınadığımız gibi bugün de Dürümlü'deki PKK katliamını kınıyoruz. Bunu da buradan bir kez daha haykırıyoruz."

Açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?