banner39

Edirne'de bekleyen sığınmacılar için son gün

Edirne'de Suriyelilerin bekleyişi 3'üncü gününe girerken, sığınmacılar adına konuşan grup sözcüsü " Yarın Ankara bizi çağırmazsa Yunanistan'a yürüyeceğiz" dedi

Güncel 17.09.2015, 17:34 17.09.2015, 17:34
Edirne'de bekleyen sığınmacılar için son gün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edirne’de 3 gündür TEM otoban gişeleri yakınında bekleyen Suriyeli sığınmacılar yemek dağıtımı sırasında eylem yaptı. Yemek alanları protesto eden grup "Yediğiniz yemek haram, yemek istemiyoruz, bize kapıları açın" diye slogan attılar. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Suriyeli sığınmacılar için 800 kişilik çorba hazırlayıp dağıtmak için öğlen saatlerinde mültecilerin beklediği bölgeye getirdi. Çorbaları taşıyan aracın Suriyelilerin bulunduğu alana masa kurup yemek dağıtmaya başlamasıyla toplanan çoğunluğu erkek 150 kişilik grup yemek dağıtımını protesto etti.

YARIN ANKARA’YA ÇAĞIRMAZLARSA YUNANİSTAN’A YÜREYECEĞİZ

Yemek alanları engellemeye çalışan gruba konuşma yapan grup liderlerinden Fadi El Dere, “Yarına kadar bekleyelim dün gece başbakan sözcüsüyle görüştüm beni yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmeye çağıracaklar. Eğer yarın saat 15.00’e kadar çağırmazlarsa buradan Yunanistan’a yürüyeceğiz. Şimdilik bekleyelim, isteyen yemek yesin engel olmayın. Siz yemek yemeyin” diyerek grubu sakinleştirdi. Dün gece Edirne Valiliği’nde Başkan Ahmet Davutoğlu’nun mültecilerden sorumlu danışmanı Muhammed Murtaza Yetiş’in toplantıda kendisini yanlış anladığını söyleyen Fadi El Dere, “Dün gece toplantıya beni çağırdılar, ben her şeyi anlattım ama yanlış anlaşıldı. Ben eylemle sesimizi duyurmak değil, bizi durdurdukları için sesimizi dünyaya duyurduk dedim. Burada bekleyenlerin ve benim tek isteğim; Türkiye kapılarını açsın biz Yunanistan’a gitmek istiyoruz” diye konuştu. Bu sırada grup, Arapça, "Geçmek istiyoruz, geçmek istiyoruz, kapıları açın geçmek istiyoruz. Zorlukla gitmek istemiyoruz, izin verin geçmek istiyoruz. Burada ölmek istemiyoruz” şeklinde slogan atttı. Grup 2 saatlik eylemden sonra çadırlarına geri döndü.

HASTA ÇOCUKLAR İÇİN İLAÇ İSTİYORLAR

Hava sıcaklığının gece 5 dereceye kadar düştüğü Edirne’de çadırlarda ve ağaç atlarında açık alanda kalan çocuklar soğuk havadan etkileniyor. Geceyi soğuk havada dışarıda geçiren Suriyeli El Habip ailesinin 3 yaşındaki Sidra ve 7 yaşındaki Şehed isminde 2 kız çocuğu soğukta üşüterek hasta oldu. Anne Fatima El Habip, “Burası çok soğuk. Gece burada soğuktan yatamıyoruz. Çocuklarım üşütüp hasta oldu. Burada çok zor şartlarda bekliyoruz. Bir an önce buradan gitmek istiyoruz” dedi. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ambulansındaki sağlık ekibi sağlık sorunu olanlara müdahale ederken, 300 Suriyeli çocuktan 75’inin soğuk havadan etkilenip grip olduğu öğrenildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?