banner15

Ege'de sığınmacı botu battı, kayıplar var

Bodrum'dan Yunanistan'a kaçak olarak geçmeye çalışan göçmenlerin botu battı. bottaki 20 kişiden 14'ü kurtarıldı

Ege'de sığınmacı botu battı, kayıplar var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ege Denizi'nde 20'ye yakın sığınmacının içinde bulunduğu lastik bot, Yunanistan'ın İstanköy Adası'na (Kos) yarım mil mesafe kala battı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri 14 kişiyi kurtarırken, suda kaybolan kaçaklar için arama kurtarma çalışması başlatıldı.

İstanköy Adası'nda yayın yapan 'www.vimatisko.gr' adlı sitenin haberine göre; bu sabah Muğla'nın Bodrum ilçesi yakınlarından umut yolculuğuna çıkan ve İstanköy Adası'na geçmeye çalışan Pakistan ile Afganistan uyruklu 20 kaçağın içinde bulunduğu lastik bot, adaya yarım mil mesafede battı. Balıkçıların sudaki kaçakları fark ederek Yunan sahil güvenlik ekiplerine haber vermesi üzerine böglede çalışma başlatıldı. Olay yerine hareket eden Yunan sahil güvenlik ekipleri Pakistan ve Afganistanlı 14 kaçağı kurtararak, İstanköy'e götürdü. Botta 20 kişinin bulunduğunun öğrenilmesi üzerine ise denizden ve havadan arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Kaçakların çoğunda can yeleği olduğu, bu sayede yüzerek yakın olan karaya çıkmış olabileceği de belirtildi. Arama kurtarma çalışmaları, Bodrum'un Akyarlar Mahallesi'nden de görüldü.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48