banner15

Ehliyet sınavı sona erdi!

Ehliyet sahibi olmak isteyen adaylar için MEB tarafından düzenlenen sürücü belgesi alma sınavı sona erdi. Ehliyet sınavının soru ve cevapları önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Ehliyet sınavı sona erdi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Motorlu taşıtlar sınavı (MTSAS) olarak da bilinen ehliyet sınavı sona erdi. Sürücü adaylarına, ilk yardım, motor bilgisi ve trafik bilgisi olmak üzere üç farklı alandan sorular soruldu. 70 ve üzeri puan alan sürücü adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklar. Yeni sistem ile sınava girecek olan adaylar artık sınavda biraz daha fazla ter dökecekler.

EHLİYET SINAVI SİSTEMİ

Kursiyerlere, M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sertifika sınıfı türlerine ait; ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği, trafik adabı derslerinden sorular sorulacak. İlk yardım dersinden 12, trafik ve çevre dersinden 23, araç tekniği dersinden 9, trafik adabı dersinden 6 olmak üzere toplam 50 soruluk çoktan seçmeli (dört seçenekli) testlerden oluşan 60 dakikalık sınavda, 70 ve üzeri not alan kursiyerler başarılı sayılacak.

EHLİYET SINAVI GİRİŞ ŞARTLARI

Kursiyerlerin, öncelikle bir Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Sürücü belgesi veya sürücü sertifikası olanlardan farklı bir sınıfın sürücü sertifikasını almak isteyenler teorik derslerin eğitim ve sınavlarından muaftır.

Kursiyer, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) hakkı kullanılmış sayılır. Kursiyerin, sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu varsa veya Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendirmiş ise 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört) direksiyon eğitimi dersi uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 12:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48