banner39

Ehliyetli ve liyakatlı insanlarımızın sayısı artmalı

Mesleki ve Ahlaki ehliyete sahip kişilerin yönetim mekanizmalarında bulunduğu bir toplumda insanların daha huzurlu ve üretken bir hayat yaşayacağına inanıyoruz

Güncel 14.09.2017, 11:42 14.09.2017, 14:39
Ehliyetli ve liyakatlı insanlarımızın sayısı artmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rahmetli Sebahattin Zaim hocanın bir görev için eleman alınırken dikkat edilmesini önemli bulduğu iki özellik vardı. 'Mesleki Ehliyet ve Ahlaki Ehliyet'

Özellikle Kamusal alandaki uygulamalara baktığımızda bu hususlara her zaman riayet edilmediğini, hemşehrilik, cemaat kardeşliği, dernek ve vakıf mensupluğu, seçilecek kişilerin seçme mevkiinde olanlara kayıtsız şartsız itaati gibi hususların bazen bu iki hayati unsurun yerini aldığını üzülerek müşahade etmekteyiz.

Kamusal alanda mesleki ehliyeti olmayan insanların yaptığı hataların ceremesini maalesef çok geniş kitleler çekiyor.

Bu noktadan hareketle toplumsal alanlarda ilgili vazifeler için uygun kişileri seçme durumunda olanların sorumlulukları çok büyük. Mesleki ehliyeti belirleyebilmek için bu alandaki objektif kriterleri bihakkın göz önüne almak durumundalar. Bu kriterlerin neler olduğu ile ilgili doğru bir tesbit yapmak, kendisinin ihtisası olmadığı sahalarda bu alanların uzmanları ile istişarelerde bulunmak, işin ehlini sadece yakın çevresinde değil işin gereği ne kadar geniş ise o miktarda geniş bir alanda aramak da seçim yapacak kişilerin önemli bir sorumluluğu.

"LİYAKATSİZ AMA TANIDIĞIM" BAKIŞI 

Buradaki genel hata da; ‘bu kişiyi hatasıyla sevabıyla nasıl olsa biliyoruz, eksikliklerini de onun çevresini tahkim ederek tamamlayabiliriz. Şu an yeni birisini ehliyet ve liyakat noktasında ölçebilecek zamanımız yok. O zaman hadi hemen kararımızı verelim ve vazifeyi bu kişiye verelim’ gibi bir acelecilik sonrasında yıllarca sürecek zararları beraberinde getirmekte.

Bu hassas konu ile ilgili Erhan Erken'in detaylı analizi için TIKLAYINIZ

 
banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?