banner39

Ekmeleddin İhsanoğlu fikri Aydın Doğan'ın mı?

İİT Eski Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun CHP ve MHP'nin ortak adayı olarak gösterilmesi fikrinin 2011 yılında Aydın Doğan'dan geldiği ortaya çıktı

Güncel 16.06.2014, 14:03 16.06.2014, 14:58
Ekmeleddin İhsanoğlu fikri Aydın Doğan'ın mı?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ortak çatı adayı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu gösterdi. Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu ismini bugün görüştüğü Devlet Bahçeli'ye de sundu. Bahçeli de olumlu cevap verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu isminin 2011 yılından bu yana "ortak aday" olarak geçtiği iddia ediliyor. İddialara göre 2011 yılında Umre ziyaretine giden Aydın Doğan, burada görüştüğü İhsanoğlu'na bir teklifte bulundu.

2011 yılının Ağustos ayında Takvim gazetesinin genel yayın yönetmeni Ergun Diler, gazetesindeki köşe yazısında, Aydın Doğan'ın Mekke ziyaretinde, İhsanoğlu'na "Gül'den sonra Cumhurbaşkanı adayımız olur musunuz, desteğimiz tamdır" şeklinde teklifte bulunduğunu, teklife İhsanoğlu'nun da olumlu baktığını yazmıştı. 

Ancak İhsanoğlu, daha sonra verdiği bir mülakatta, Aydın Doğan'ın teklifine olumlu cevap vermediğini savunmuştu.

İhsanğolu, şöyle konuşmuştu:  Hepsi iftira. Beni hiç politikayla ilgilenirken gördünüz mü? İsteseydim politikaya çoktan girerdim. Turgut bey (Özal) zamanında olsun, AK Parti kurulurken olsun, Adalet Partisi döneminde olsun, iktidar çevrelerine hiçbir zaman çok uzak değildim, çok da yakın değildim. Hiçbir zaman politikaya ilgi göstermedim. Benden politikacı olmaz.
 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?