Ekolojik dengeye büyük tehdit: GDO

Daha fazla mahsul elde edebilmek adına tohumların genetiğinin (GDO) değiştirilmesiyle elde edilen ürünler birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle birçok ülke gibi GDO’lu ürünlerin satışını yasaklayan Türkiye, sürekli denetimlerle de işi sıkı tutuyor

Ekolojik dengeye büyük tehdit: GDO

Gıda konusunda en çok tartışılan konuların başında genetiği değiştirilmiş ürünler yer alıyor. Kısa adıyla GDO olarak bilinen bu ürünler, çeşitli müdahale yöntemleriyle genetik yapısına bitki, bakteri, virüs gibi herhangi bir başka canlıdan alınan genlerin aktarılması yoluyla elde ediliyor.

Ürünün DNA'sı ile oynanarak daha fazla verim elde edilmeye çalışılıyor. Ekimi en yaygın olan genetiği değiştirilmiş bitkiler ise soya, mısır, pamuk ve kanola. Bunların dışında muz, çilek, biber, kavun ve karpuz gibi ürünlerin de genetiğinin değiştirildiği biliniyor.

TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLMESİ YASAK

GDO'lu ürünlerin en çok yetiştirildiği ülkeler ise ABD, Arjantin, Kanada, Çin, Hindistan, Bulgaristan ve Meksika. Tayland, Suudi Arabistan, Bolivya ve Cezayir gibi ülkelerde ise GDO'lu ürün yetiştirmek tamamen yasak. Türkiye de genetiği değiştirilmiş organizmalar üretmeyi yasaklayan ülkeler arasında yer alıyor.

Avrupa ülkeleri arasında genetiği değiştirilmiş gıda ya da gıda bileşeni üretmeyen tek ülke İspanya. Dünya bugün genetiği değiştirilmiş organizmalara karşı bir savaş içersinde. Genetik yapısı değiştirilmiş hayvan ya da organizmanın kısa vadede insanlar için yararlı olabileceği düşünülse de genel kanı gelecekte ekolojik dengenin bozulabileceği yönünde.

TÜRKİYE GDO'YA KARŞI

Türkiye’de tarımsal araştırmalar, gıda güvenliği konusunda da yoğun şekilde devam ediyor. Konunun merkezinde ise genetiği değiştirilmiş organizmalar yer alıyor.

Mart 2010’da çıkarılan kanun ile Türkiye’de GDO’ların ekimine yasak getirilirken, ithalat izni Biyogüvenlik Kurulu’nun risk ve sosyo-ekonomik değerlendirmesine bağlı kılındı. Biyogüvenlik Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra şirketlerin GDO’lu gıda ithali başvurularının geri çekilmesinde büyük rol oynadı.

5 BİN DENETİM GÖREVLİSİ SAHADA

Halk sağlığının korunması için yürütülen çalışmalar Türkiye’yi GDO’lu gıdalar konusunda güvenli bir ülke konumuna getiriyor. Konuyla ilgili kamuoyunda dönem dönem ortaya çıkan tartışmalara açıklık getirmek için de gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı yoğun şekilde çalışıyor. Bakanlık; güvenilir, sağlıklı ve hijyenik gıda için 5 bin denetim görevlisini sürekli sahada bulunduruyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 18:09
banner53
YORUM EKLE

banner39