banner15

Ekranda İslamofobi için'farkindayiz.gov.tr ' geliyor

İslam nefreti batılı film ve medya içeriklerine de yansıyor. Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel müdürlüğü “farkindayiz.gov.tr “ sitesi ile İslamofobi içeren yayınları açıklayacak

Ekranda İslamofobi için'farkindayiz.gov.tr ' geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gençlik ve Spor Bakanlığınca İslamofobik içerik tespit edilen yurt dışı menşeli 6 sinema filmi, 5 çizgi film ve 3 müzik klibinin tepkiler nedeniyle yayayından kaldırıldığı ya da içeriğinin değiştiği bildirildi.

Bakanlıkça yürütülen çalışmaları koordine eden Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, şunları aktardı:

1997 ABD yapımı “South Park” isimli çizgi dizide, intihar saldırısı yapan uçakların kuyruklarında Türk bayrağı motifinin bulunmasının yanı sıra Hz. Muhammed’e hakaretlerde bulunuldu.

İslamofobik içerik tespit edilen yapımlar daha çok ABD menşeli. Bazı yapımlar, tepkiler üzerine ya değiştirildi ya da yayından kaldırıldı. İslamofobi olgusunun artışında göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir paya sahip olduğunu belirten Yılmaz, söz konusu yapımların yakın zamanda Bakanlıkça hizmete girecek farkindayiz.gov.tr sitesinden duyurulacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 08:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48