Elektirik zorunlu ihtiyaçtır, çalınabilir !

İstanbul'da bir hakim elektirik borcunu ödeyemeyen bir şahsın elektrik çalmasının suç olmadığını ve devletin bu gereksinimi muhtaçlara ücretsiz olarak vermesinin gerekliliğini ileri sürdü, yasanın değişmesini istedi.

Güncel 02.12.2012, 11:19 02.12.2012, 11:34
Elektirik zorunlu ihtiyaçtır, çalınabilir !

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 'da bir hâkim dar gelirli insanların, kullandığı kaçak elektrik nedeniyle cezalandırılmasını sosyal devlet anlayışına aykırı olduğunu ileri sürerek, 'elektrik hırsızlığı' suçunu cezalandıran TCK maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. 

Radikal'den Mesut Benli'nin haberine göre, mahkeme şunları kaydetti: "Bugün için elektrik enerjisinin her bir ferdin ve ailenin onurlu bir hayat sürdürme, maddi ve manevi varlığını medeniyet düzeni içerisinde geliştirlmesinin olmazsa olmaz, zaruri ihtiyaçları içerisinde bulunduğu tartışmasızdır. Kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu ailesinin medeniyet ve hukuk düzeni içerisinde onurlu bir hayat sürdürmesinin imkânlarından olan asgari elektrik ihtiyacını sağlama, devletin, sosyal devlet olma gereğidir."

Yerel mahkeme elektriğin bir mal olup olmadığı konusunda bir tartışma bulunduğunu da belirterek, "Anayasa aileyi toplumun temeli saymakta, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ana ve çocukların korunmasını devlete yüklemektedir. Bir ailenin özellikle ana ve çocukların hayatiyetini devam ettirmesi, yine aile içerisinde çocukların eğitim ve öğrenimlerini sürdürebilmeleri için temel ve zaruri ihtiyaçlarının temin edilmesi gerekmektedir. Elektrik enerjisi bu temel ve zaruri ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla asgari seviyede ihtiyaç miktarının belirlenerek bu devlet tarafından aileye sağlanmak zorundadır" dedi.

Mahkeme, "Ekonomik bir değer taşıyan her türlü enerji de taşınır mal sayılır" ibaresi ile TCK 142. maddesinde yer alan "Elektrik enerjisi hakkında" ibarelerinin iptalini istedi.

Anayasa Mahkemesi, iptal başvurusunu "Sosyal devlet anlayışı bireylerin her türlü ihtiyacının bedelsiz olarak karşılanmasını gerektirmemektedir" diyerek oybirliği ile redettti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?