banner39

banner35

Elektrik borcu olan çiftçilere bu yıl da destek yok

Bazı illerde üretim yapan, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçiler, bu borçlarını ödeyinceye kadar tarımsal desteklerden yararlanamayacak

Güncel 22.02.2017, 11:38 22.02.2017, 11:38
Elektrik borcu olan çiftçilere bu yıl da destek yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olan, yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına giren 6 ilde üretim yapan çiftçiler, bu yıl da borçlarını ödeyinceye kadar tarımsal desteklerden faydalanamayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, "Tarımsal Sulamaya İlişki̇n Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2017 Yılında Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Uygulama Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına giren ve Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak'ta üretim yapan elektrik borcu olan çiftçilere verilecek tarımsal destekleme bedeline bloke konulacak.

Bloke konulmuş fark ödemesi desteklerine konu ürünlerde, çiftçinin alacağı bitkisel üretim destekleme hak edişinin çiftçiye ödenebilmesi için şirketin borcun ödendiğini bankaya bildirmesi gerekecek. Bildirim yapıldıktan sonra destekleme alacağı, hak sahibine verilecek.

Çiftçinin, borcun karşılığı bedelin şirket hesabına aktarılmasını talep etmesi halinde, düzenlenecek muvafakatnameye göre destekleme tutarından, şirket tarafından bankaya bildirilen borç miktarı kadar kısım şirket hesabına aktarılacak. Aktarım işleminden sonra çiftçinin bakiye alacağı kaldığı takdirde söz konusu tutar çiftçiye ödenecek.

Şirket, borçlulara ait bilgileri ve miktarlarını gösteren listeleri, ödeme yapılmadan en geç 3 iş günü önceden bankaya iletecek.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?