banner39

Elektrik Türkiye'den, dağıtım PYD'den

Suriye'nin kuzey bölümüne Türkiye tarafından verilen elektriği PKK'nın uzantısı PYD dağıtıyor!

Güncel 02.08.2012, 17:13 02.08.2012, 18:08
Elektrik Türkiye'den, dağıtım PYD'den

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın Suriye uzantısı olduğu belirtilen PYD'nin Suriye'nin kuzey bölümünde devlet yönetimine el koyduğu kentlerde, Türkiye'nin Suriye'ye sağladığı elektriğin bizzat dağıtımını da yaptığı ortaya çıktı.

Elde edilen bilgilere göre, Şanlıurfa'nın Birecik Barajı'ndan sağlanan elektriğin bir bölümü Suriye'ye veriliyor. Suriye'nin kuzey bölümünde hem devlet kurumlarına hem de elektrik santrallerine el koyan PYD milislerinin, elektrik dağıtımında keyfi hareket ettiği ileri sürüldü. Özellikle PKK-PYD yanlısı köy ve kasabalara kesintisiz olarak dağıtımı yapılan elektriğin, PYD-PKK yanlısı olmayan diğer köy ve kasabalara verilmeyerek süresiz karanlıkta bırakıldığı öğrenildi.

Suriye'nin elektrik ihtiyacının bir bölümü Şanlıurfa'nın Birecik Barajı'ndan karşılanıyor. Türkiye-Suriye arasında geçen yıl 500 megavatlık bir anlaşma yapılmıştı. Suriye ortalama olarak Birecik Barajı'ndan yılda 250-400 megavat arasında elektrik çekiyor. Verilen elektrik Suriye'nin genel olarak harcadığı elektrik ihtiyacının yüzde 3 -4'üne denk geliyor. Türkiye'nin Suriye'ye verdiği elektriği kesmesi durumunda PYD'nin devlet yönetimine el koyduğu kentler karanlığa gömülecek.

Daha önce Türkiye-Suriye arasında yaşanan uçak geriliminden sonra Suriye'ye elektrik verilip verilmemesi konusunda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'ye elektrik ticaretiyle ilgili bir yaptırımın olmayacağını ifade ederek, "Suriye halkının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Elektrik vermeye devam ediyoruz." şeklinde açıklama yapmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?